КРВНЕ ВЕЗЕ СА СУКОБЉЕНИМ СТРАНАМА ТЕРАЈУ НА СУЗДРЖАНОСТ: ОВА земља налази се у процепу због Русије и Украјине
Званични Кијев је незадовољан јер Израел одбија да пошаље оружје Украјини и не уводи санкције Русији.
Један од разлога за такву суздржаност су крвне везе са сукобљеним странама, а важну улогу игра и ситуација у Сирији: без руске војске у тој земљи исламски терористи би били активнији.
"ШТО СУ БОРБЕ ТЕЖЕ, ТО СУ ЈАЧИ НАПАДИ МОЈИХ ЛАВОВА" Кадирове речи затресле читав Маријупољ
"РАТ ЈЕ МОГАО МНОГО БРЖЕ ДА СЕ ЗАВРШИ" Зеленски ОТКРИО - ово је разлог због ког још увек трају сукоби између Русије и Украјине
ЈЕЗИВО УПОЗОРЕЊЕ РУСИЈЕ ШВЕДСКОЈ И ФИНСКОЈ: Захарова немилосрдна: "Знају шта ће се десити ако уђу у НАТО"
Без изузетака за Кијев
Израел заједно с Турском и Белорусијом покушава да преузме улогу посредника у руско-украјинском сукобу. Министар финансија Израела Авигдор Либерман је објаснио да његова земља има историјски сложену моралну позицију и политичке интересе за такву улогу.
Израелски премијер Нафтали Бенет је један од ретких прозападних лидера који редовно разговара и с руским председником Владимиром Путином, и с украјинским председником Владимиром Зеленским.
У марту је Бенет посетио Москву ради разматрања низа питања, међу којима је и актуелни сукоб. Након састанака није било званичних изјава, а Украјина је очекивала много више. Притом, Израел није објавио санкције против Русије и одбио је да испоручује оружје Кијеву.
Украјина је покушала да остане при својим захтевима. Крајем марта у Израел су допутовали саветник украјинског председника Сергеј Шефир, посланик Врховне раде Олга Васиљевска Смагљук и бивши амбасадор у Тел Авиву Генадиј Надоленко. Они су се састали с израелским министром иностраних послова Јаиром Лапидом, док израелски премијер није сматрао нужним да прима посланике Зеленског.
Како наводи израелска штампа, делегати Кијева покушали су да издејствују испоруку наоружања од приватних бизнисмена, али су такви уговори могући само уз дозволу министарстава иностраних послова и одбране. Извори у тим ресорима су навели да изузетке неће правити.
Израел, такође, још није потврдио да ли је спреман да буде гарант безбедности за међународни споразум после завршетка борбених дејстава.
Руске милијарде
Историјске везе јеврејске државе са постсовјетским простором су велике. Од више од девет милиона Израелаца око 13 процената су имигранти или потомци имиграната из бившег СССР-а, углавном из Русије и Украјине.
Неки од њих, међу којима су и Авигдор Либерман и министар грађевинарства Зејев Елкин, важне су политичке фигуре. И не само то, пет од тринаест премијера, укључујући творца израелске државе Давида Бен-Гуриона, родило се у Руској империји или Совјетском Савезу. У кампањи за поновни избор Бенијамина Нетањахуа 2019. године коришћена је и његова фотографија с Владимиром Путином.
Важну политичку и друштвену улогу у земљи играју и бизнисмени, попут милијардера Романа Абрамовича, којем су Велика Британија и Европска унија увеле санкције. Он је велики мецена Израела. Како пише Њујорк тајмс, против још најмање четворице рускојезичних милијардера Јевреја уведене су ограничавајуће мере због веза с Москвом. А судећи по писању локалних медија, неколико десетина руских олигарха с двојним држављанством затражило је уточиште у Израелу.
Веза Израела с Украјином, где и даље живи много Јевреја, такође је чврста. На пример, украјински олигарх Јегор Коломојски, кога сматрају покровитељем предизборне кампање Зеленског, израелски је држављанин. Сам председник Украјине је такође Јеврејин.
У априлу се Израел придружио државама које су гласале за искључивање Русије из Савета УН за људска права. Спољнополитички ресор Русије је осудио став Тел Авива и прилично жесток говор шефа израелске дипломатије Јаира Лапида. - То је покушај да се искористи ситуација у вези с Украјином, како би се одвукла пажња међународне заједнице с једног од најзастарелијих нерешених сукоба, палестинско-израелског - наведено је у саопштењу Министарства иностраних послова Русије.
Санкције су неразумне
Још један од разлога за израелску неутралност је граница са Сиријом, на чијој територији делују исламске групације. Тел Авиву је потребно партнерство с Москвом, јер руска војска обуздава агресивне планове милитаната.
Истовремено, војни сукоб Израела с арапским државама и Ираном поново улази у ужарену фазу. Земљу је запљуснуо талас исламистичког терора: од средине марта је погинуло 14 људи. Тел Авив је, традиционално, жестоко одговорио. Израелско војно ваздухопловство је 9. априла извело масовне ваздушне нападе на објекте иранског Корпуса чувара Исламске револуције на територији Сирије.
Бивши саветник израелског премијера за питања националне безбедности Јаков Нагал је нагласио: координација с Русијом у Сирији има принципијелни значај за израелску армију. Јеврејска држава је превише мала да би учествовала у украјинском сукобу.
- Израел је заузео принципијелни став да се не придружује санкцијама и одбија да испоручује било какво оружје Украјини, за разлику од држава Европске уније, укључујући Турску, која Кијеву испоручује дронове који су се добро показали у Карабаху - напомиње Ескин.
Према његовој оцени, Израел је поузданији посредник од земаља које су непосредно умешане у сукоб.
- Јерусалим значи Град мира и он би био одлично симболично место за преговоре - сматра политиколог који подсећа и да након распада Совјетског Савеза Русија никада није учествовала у санкцијама против Израела.
- Бенет и Путин су изградили однос заснован на поверењу. Израел је чак успео да сачува своју позицију без обзира на захтеве САД, што није небитно. Зеленски се обраћао израелском парламенту и подсећао да су Украјинци помогли Јеврејима у време холокауста, али та реторика је имала ефекат супротан од очекиваног. Део украјинског друштва, иако мали, деловао је тада потпуно другачије - подсећа Ескин.
Он је додао да Израел жели пријатељски однос и с Русијом, и с Украјином, као и прекид ватре.
- Санкције као инструмент су неразумне, оне свима наносе штету и никако не утичу на развој ситуације - сматра политиколог.