НЕМА ВИШЕ ЧЕКАЊА - ОПЕРАЦИЈА ОСЛОБАЂАЊА ЈЕ ПОЧЕЛА Москва дала рок, Курск мора бити у руским рукама до овог датума! (МАПА)
Украјинска војска је почетком августа изненадила свет пробијањем одбране на руско-украјинској граници и уласком у руску област Курск.
Украјинске снаге у Курску сада броје око десетак батаљона, сваки са до 400 војника. У хаотичних неколико недеља пре стабилизације фронта, Украјинци су потпуно надвладали слабо обучене руске регруте и заузели око 650 квадратних километара територије у Курску.
„То је ставило притисак на Путина“, објаснио је британски министар одбране Џон Хили.
Путин је дао рок за ослобађање Курска. Наредио је Кремљу да поврати контролу над Курском до 1. октобра. Тако су јуче руске трупе послушно покренуле противнапад на западном рубу територије под украјинском контролом. „Руска контраофанзива за истеривање Украјинаца из Курска је званично почела“, објавио је фински аналитичар Јони Аскола, пише Форбес.
Руси су напали Снагоск, село одмах јужно од реке Сејм, 13 километара северно од границе. У главном нападу учествовало је најмање осам тенкова и других оклопних возила 51. руског одреда. Неколико сати након почетка напада, контрола над селом још увек није била јасна. „Погоршала се ситуација на левом боку наше групе у Курску“, истиче украјинска аналитичка група Дееп Стате.
Истовремено, други руски одред се приближио селу Улаонку на десном боку Украјинаца у Курску.
Нејасно је како су Руси тачно успели да дођу до Снагоска. Постоје два пута до села из територије под руском контролом: са северозапада преко реке Сејм или копном из оближњег града Коренева. Друга опција је вероватнија, с обзиром на то да је украјинска војска уништила сваки стални мост преко реке Сејм, као и већину – ако не и све – понтонских мостова које су Руси подигли у том подручју.
Кијев је пуно ризиковао упадом у Курск
Ово је осетљива ситуација за Украјинце, која долази у осетљиво време. Главно заповедништво у Кијеву је много ризиковало наређивањем напада у Курску. У Доњецку, моћна руска сила полако напредује према Покровску, кључном украјинском упоришту кроз које пролазе неке важне линије снабдевања.
Украјински војници око Покровска су бројчано надјачани четири према један, а недавно су изгубили своју најбољу бригаду: исцрпљена 47. механизована бригада је коначно напустила фронт и отишла на заслужени одмор након што су провели невероватних 15 месеци у непрекидним борбама. Покушавајући да одлуче шта да учине са малобројном војском, заповедништво у Кијеву је закључило да је заузимање Курска вредно губитка дела Доњецка.
Иако су украјински генерали задржали неколико бригада у резерви за Покровск – а те бригаде су недавно успеле да успоре, али не и да зауставе, руски напредак – своје најбоље трупе и опрему послали су у Курск. Међу њима су и елитне ваздушно-десантне бригаде са модерним западним тенковима и оклопним возилима.
Сада су ти Украјинци у Курску под нападом, на најудаљенијем делу линија снабдевања које се крећу од региона ка украјинском граду Сумију.
Зеленски потврдио контраофанзиву Украјински председник
Володимир Зеленски потврдио је да је Кремљ започео контраофанзиву у Курску. Рекао је да су његове оружане снаге очекивале најновији напад Москве.
Зеленски је на конференцији за новинаре у Кијеву са литванским председником Гитанасом Наусėдом рекао: „Руси су започели контраофанзивне акције. Све иде према нашем украјинском плану.“
Ситуација код Покровска и даље врло тешка
Стање на фронту се стално мења. Украјински Центар за одбрамбене стратегије каже да су Руси успели да поврате контролу над Уланоком на десној страни окупиране територије. Ипак, истовремено су Украјинци југозападно од Снагоска – на левој страни територије – кренули у напад, иако је само село у опасности да поново падне под руску контролу.
Истовремено, Руси настављају да нарушавају украјинску одбрану око Покровска. „Ситуација на јужном делу око Покровска је изузетно тешка“, објашњава Центар. „Непријатељ је остварио бројчану предност у овом подручју.“
Пет недеља након почетка украјинске инвазије на Курск, још увек се не зна да ли је одлука да се то учини била добра за Украјину. Ако Украјинци успеју да задрже освојену територију у Курску, можда ће је моћи ставити на сто у потенцијалним будућим мировним преговорима. Али ако их руски противнапади надвладају и изгубе Курск, шта су заправо добили?
„Две ствари су јасне“, рекао је британски министар Хили. „Украјинци морају ојачати своју фронту на истоку, а желе и да задрже територију у Курску.“ Ипак, не зна се да ли Украјинци то могу постићи са снагама које имају на располагању.
Србија Данас/Index.hr