ОВА НАТО ЧЛАНИЦА ПРЕДЊАЧИ У БОРБИ ПРОТИВ РУСИЈЕ! Сада су Украјини послали и јуришне хеликоптере - ево шта су им до сада све донирали
Донирали Кијеву јуришне хеликоптере Ми-24 те заједно са Словачком поправљу и сервисирају украјинска борбена возила
Чешка је поклонила Украјини јуришне хеликоптере и заједно са Словачком дозволила украјинској војсци да пошаље десетине оклопних возила преко њених граница на поправку, пре него што се сукоб врати. Ови потези означавају значајну ескалацију западне подршке тој земљи у њеној борби против Русије, преноси The Вал Стреет Јоурнал.
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКИХ ДРОНОВА-КАМИКАЗА! Са њим изводе неочекиване нападе
УДАРНО! "Постоји претња да ће Украјина развити нуклеарно оружје"
ВИЈОРИ СЕ РУСКА ЗАСТАВА У ДОЊЕЦКУ: Министарство одбране објавило најновији брифинг - Руси настављају са војним успесима (ФОТО)
Хеликоптери - топовњачи Ми-24 совјетског дизајна - распоређени су у Украјини последњих недеља као део ширих напора да се помогне земљи да поврати контролу над својим ваздушним простором. Амерички министар одбране Лојд Остин захвалио је Чесима на донацији током јавних коментара након састанка савезничких одбрамбених званичника у понедељак.
Ови поклони чине Чешку - која је у априлу постала прва земља НАТО која је донирала тенкове Украјини - првом земљом која је Украјини обезбедила хеликоптере за напад. Држава је такође донирала већину од 17.000 комада противтенковског оружја које су Украјини послали савезници из НАТО-а током прве две недеље рата у Украјини, кажу амерички и чешки званичници.
Већ најмање три недеље Чешка и Словачка дозвољавају свом источном суседу да у своје индустријске инсталације увезе углавном лака оклопна возила ради поправке и реновирања. Ова возила, иако још увек у малим количинама, означавају почетак онога што званичници обе земље кажу да ће постати много већи посао обнове огромног броја напуштених, оштећених и заробљених возила совјетског дизајна у власништву Украјине.
Словачка је за сада углавном ремонтовала украјинска оклопна извиђачка возила БРДМ-2, рекао је словачки министар одбране Јарослав Над. Реч је о амфибијском оклопном возилу које користе војске земаља које су, попут Чешке, Словачке и Украјине, некада биле део Совјетског Савеза или његов савезник.
Почетак већих напора
Чешка је у међувремену поправила већи број и шири асортиман возила, кажу тамошњи званичници. Земља је у великој мери обновила украјинска возила која још нису учествовала у борбама, али су пропала током година занемаривања, иако су власти поправљале и возила оштећена у борбама.
Чешка влада је у преговорима са Украјином да поново опреми читав низ возила које користе њене копнене снаге, рекао је високи званичник, а понуда би укључивала сервисирање и поправку украјинских тенкова.
- Ово је почетак онога што ће вероватно захтевати више напора - рекао је званичник.
Помоћ увлачи две чланице НАТО-а дубље у сукоб Украјине са Русијом, чија је кампања ракетних напада усмерена на украјинску одбрамбену индустрију, погађајући објекте у којима би се поправке и опрема обављали локално.
- То је ризик - рекао је заменик министра одбране Томаш Копечни. „И у исто време, увек то поредим са ризиком под којим живе Украјинци.
Напори ових централноевропских земаља да поправе оштећена возила у сада већ тромесечном рату показују да источни бок војног савеза НАТО-а све више служи као подршка Украјини, јер земља води борбу која је постала конвенционални сукоб великих размера. Западне владе су првобитно очекивале да ће Кијев пасти за неколико дана, а опрема која је послата украјинској војсци састојала се углавном од ручних ракетних система као што су НЛАВ, Јавелин и Стингер, које би могле да користе мале пешадијске побуњеничке јединице.
Сада савезници САД у Европи процењују како могу да наставе да подржавају Украјину у сукобу који се заоштрио на њиховим границама. Министар Остин је у понедељак саопштио и да је Данска послала противбродске ракете дугог домета Украјини. Реч је, иначе, о донацији данских противбродских ракета Харпун, које би могле значајно да угрозе руске поморске снаге.
Чешка и Пољска такође рачунају на друге савезнике у НАТО-у, углавном на Сједињене Државе, да попуне оружје и залихе дониране Украјини помажући им да набаве новија, упоредива западна возила и системе. Министри одбране Централне Европе у понедељак су поставили питање својим америчким колегама током виртуелног састанка са савезницима у вези са Украјином. Чешки званичници рекли су да би могли да обезбеде више јуришних хеликоптера Украјини ако други савезници, попут Сједињених Држава, пристану да им помогну да замене оне које су донирали.
Украјинска борба за Чешку и Словачку је егзистенцијално питање
Руске снаге до сада нису заплениле ниједно возило које су поправиле чешке и словачке трупе, иако би то могло да се промени, кажу званичници. Од почетка рата 24. фебруара, украјинске јединице су заузеле 243 тенка, 232 борбена возила пешадије и 134 борбена оклопна возила руске војске, наводи Орик, обавештајни блог који броји само визуелне доказе заплењене опреме.
Многа, ако не и већина ових заробљених возила треба да буду поправљена пре повратка у борбу, као и велики број украјинских сопствених тенкова и борбених возила.
Обе земље су поклониле Украјини велике системе наоружања, делом зато што – као бивше чланице комунистичког блока – три армије још увек поседују резервне делове и стручност у војној опреми совјетске израде. Такође, њихове владе углавном сматрају борбу Украјине против Русије егзистенцијалним питањем за сопствену независност.
Словачка је у априлу Кијеву испоручила ракетни систем земља-ваздух С-300. Заузврат, САД су послале упоредиви ракетни систем Патриот у Словачку да помогну у одбрани словачког ваздушног простора.
Чешка је послала Украјини нешто више од десетак модернизованих тенкова Т-72М совјетског дизајна, заједно са 10.000 граната и другог оружја из својих залиха. Праг је такође послао пешадијске хаубице БМП-1 и борбене гусенице, залихе оружја које је финансирала чешка влада и приватни чешки донатори укључени у кампању прикупљања средстава за оружје коју подржава влада.
У међувремену, Пољска, која такође поседује велике количине совјетске опреме преостале из Хладног рата, послала је Украјини најмање 240 тенкова, заједно са самоходним хаубицама, ракетним бацачима „Град“, беспилотним летелицама домаће производње и десетинама борбених возила пешадије.
Вести о наоружању прочитајте ОВДЕ.