ПУТИНОВО НОВО ОРУЖЈЕ РАЗОРИЋЕ ЕВРОПУ: Казахстан главни савезник Москве за нови удар на Запад
Једна одлука показала на шта је спреман Владимир Путин и које је његово ново оружје.
Русија је запретила да ће користити нафту из суседног Казахстана као оружје против европских земаља које подржавају Украјину. Судски налог који је издат овог месеца да се на 30 дана затвори извозни терминал на Црном мору јасно је упозорење Европи о моћи Русије.
У уторак је руски судија у Новоросијску на обали Црног мора наложио Каспијском цевоводном конзорцијуму да обустави испоруке на месец дана. Затражена је обустава пословања као казна за низ "прекршаја" у оквиру ЦПЦ-овог Плана одговора на изливање нафте, које је компанији дато до краја новембра да отклони.
СИРИЈА ПОНОВО ДОШЛА НА РЕД: Русија уложила ХИТАН вето на нову резолуцију Савета безбедности УН
МОСКВА ОПАСНО ЗАПРЕТИЛА: Ако се ситуација не стабилизује, Русија ће предузети ОШТРЕ мере!
"РУСИЈА НЕЋЕ ТРЧАТИ НИ ЗА КИМ" Лавров нема намеру да се додворава Западу: Нисмо ми прекинули контакте са САД (ВИДЕО)
Иако се постројење налази у Русији, око 90% сирове нафте која кроз њега пролази долази из Казахстана. То га чини идеалним оружјем у арсеналу председника Владимира Путина за наношење економског бола његовим противницима. Заустављање ЦПЦ ће уклонити чак 1,5 милиона барела дневно преко потребне сирове нафте са глобалног тржишта нафте. Наравно, Путин није експлицитно рекао да је то његов циљ. Коришћење регионалних судова за заустављање токова нафте нуди Кремљу да може да опере руке од тога. Али цео процес следи познати образац.
Иницијалну истрагу о изливању нафте на извозном терминалу наредио је заменик руског премијера што је изазвало сумњу да иза тога стоји политичка мотивација. Русија има историју када је у питању коришћење судова у политичке сврхе. Погледајте само прогањање ТНК-БП-а и његових страних руководилаца 2008. године, пре коначног преузимања нафтног предузећа од стране ПЈСЦ-а Росњефт који подржава држава. Искуство БП Плц са гасним пољем Ковикта у Сибиру, или низ препрека стављених на пут ЛНГ пројекта Сахалин 2 који је кулминирао тако што је Газпром ПЈСЦ преузео већински удео 2006.
Извозни терминал ЦПЦ претрпео је низ несрећних догађаја откако су руске трупе напале Украјину. Крајем марта, терминал је био делимично затворен на месец дана након што је олуја наводно оштетила две од три плутаче за утовар. Затим су средином јуна поново обустављени утовари са два привезишта ради истраживања околног акваторија, што је довело до открића већег броја мина из Другог светског рата. Чак две трећине извоза ЦПЦ Бленда обично заврши у Европи, са значајним количинама које се усмеравају у централну Европу цевоводима из италијанске луке Трст. Утицај на медитеранско тржиште сирове нафте, посебно, где је снабдевање већ најтеже у последњих неколико година, био би озбиљан.
Комбиновани месечни извоз из Азербејџана, Казахстана, Либије, Северног мора и Западне Африке - свих главних снабдевача Европе - пао је у јуну за више од милион барела дневно, према подацима о праћењу танкера које је прикупио Блумберг. Извоз из Либије опао је за скоро половину у односу на прошлогодишњи просек и изгледа да додатно опада овог месеца, док немири поново захватају земљу. Претња обуставом испорука ЦПЦ-а висиће на тржишту нафте најмање до понедељка, када би суд у Краснодарском региону, где се налази терминал, требало да саслуша жалбу компаније на пресуду. То буди наду да се поремећај може избећи, али нема гаранције да ће жалба ЦПЦ-а бити успешна. У међувремену, претња је оставила трговце да се боре за алтернативе.
Чак и ако забрана буде поништена, Русија је послала јасно упозорење Европи да може пореметити токове сирове нафте готово по својој вољи и да је спремна да у том процесу нанесе екстремну економску штету својим суседима.
БОНУС ВИДЕО: Украјинска полиција дошла на нудистичку плажу да уручи позиве за војску - голаћи се разбежали