"РУСИЈА НИЈЕ ЈУГОСЛАВИЈА" Након тврдњи да ће Лондон послати муницију са са осиромашеним уранијумом на фронт, Москва запретила: Узвратићемо!
Ударна претња за Москву.
Русија није Југославија, па ће Москва бити принуђена да реагује ако Лондон достави Украјини муницију са осиромашеним уранијумом, пише Спутњик.
Како се наовди, руски експерти су сагласни да таква испорука води ка озбиљној ескалацији, али дебатују око тога да ли ће Русија у том случају употребити тактичко нуклеарно оружје.
РУСИЈА И СРБИЈА ПРОДУБЉУЈУ САРАДЊУ: Састали се министар Гашић и руски амбасадор у Београду, пао договор
БЕЛОРУСИЈА НА УДАРУ: 38 чланица моћне организације рекло - ДА!
"БОРИТЕ СЕ ПРОТИВ НАС ПРЕКО УКРАЈИНЕ!" Русија озбиљно запретила Западу - "Одговорићемо ако пошаљете муницију са осиромашеним уранијумом!"
Иако су највиши руски званичници, укључујући И самог председника Русије истицали да ће одговор Москве на слање такве муниције Украјини бити жесток, руски експерт Алексеј Анпилогов сматра да Москва у том случају ипак неће користити тактичко нуклеарно оружје.
- Не мислим да би то био адекватан и еквивалентан одговор на испоруку оклопних граната које садрже осиромашени уранијум... Пројектили овог типа нису нуклеарно оружје, већ имају нуклеарне компоненте, што стоји и у изјави председника Руске Федерације Владимира Путина - објашњава Анпилогов.
Ипак, Анпилогов упозорава да последице слања те муниције могу бити “веома озбиљне“, пре свега по здравље људи, а такође доводи и до контаминације подручја, као што се десило у Југославији и Ираку.
Осиромашени уранијум, осим што је токсичан, као и сви тешки метали, он је и радиоактиван и код људи може изазвати отказивање бубрега, плућа, повећати ризик од рака и друге здравствене проблеме.
- Због тога је, с моје тачке гледишта, потребно о томе говорити и на томе инсистирати. Са наше, са руске стране, управо се и инсистира на томе да је та муниција са осиромашеним уранијумом нехумана и да утиче на цивилно становништво и на животну средину. И не треба само инсистирати на оним будућим ратним злочинима који ће бити почињени над цивилним становништвом у Украјини, већ и подсетити на чињенице везане на ранију употребу осиромашеног уранијума. Ја бих издвојио два – прво, рат у Југославији, када су Американци и НАТО земље масовно користиле бомбе са осиромашеним уранијумом и друга веома озбиљна кампања са употребом осиромашеног уранијума је кампања у Ираку... - подсећа експерт.
Анпилогов указује на то да руска доктрина, која је одбрамбеног карактера, јасно регулише случајеве у којима се може користи нуклеарно оружје - осим у случају нуклеарног напада на Русију, Москва може употребити атомско оружје и ако је угрожено егзистенцијално постојање државе, чак и ако је тај напад изведен само конвенционалним оружјем.
Фактички, то би се могло догодити ако дође до озбиљне инвазије на територију Русије, појаснио је експерт.
- Треба имати у виду да су по Уставу Руске Федерације Доњецка, Луганска, Запорошка и Херсонска области територија Русије, баш као и Крим. Било какав план украјинске стране да заузме Крим, да дође на границе из 1991. године, што значи на границе Украјине након распада Совјетског Савеза, то би заправо била претња територијалном интегритету Русије. Једна ствар су ти пограничне битке, у којима руска војска постепено потискује украјинске трупе са територије ова четири региона, који су по Уставу припојени Русији, а друга ствар је контраофанзива великих размера, о којој украјинска страна сада говори - каже он.
Разлог за коришћење тактичког нуклеарног наоружања могао би да буде и претња од пресецања копненог транспортног коридора до Крима или претња заузимања кримског полуострва, што би створило проблеме Црноморској флоти, сматра експерт.
Ипак, Анпилогов је уверен да ће Русија употребити тактичко нуклеарно оружје искључиво у случају очувања територијалног интегритета и елиминисања претњи по свој суверенитет, а не због испоруке тенковске муниције са осиромашеним уранијумом.
Више вести о стању на фронту у Украјини можете прочитати ОВДЕ.