РУСКА МОРНАРИЦА СПРЕМНА ЗА НУКЛАРНИ УДАР - испливали документи, чека нас ТОТАЛНИ РАТ? (МАПА)
Русија је увежбала своју морнарицу да гађа локације дубоко у Европи пројектилима који могу да носе нуклеарне бојеве главе у потенцијалном сукобу с НАТО-ом, показују тајни документи које су видели новинари Фајненшел тајмса (Финанциал Тимес).
Мапе циљева дубоко у Европи, попут западне обале Француске и лучког града Бароу ин Фернес (Barrow-in-Furness) у Уједињеном Краљевству детаљно су приказане у презентацији за официре, која је израђена пре руске инвазије на Украјину.
Фајненшел тајмс је раније писао о подацима из 29 тајних руских војних досијеа, из којих произилази да су руске снаге вежбала коришћење тактичког нуклеарног оружја у раним фазама сукоба с великом светском силом.
КАКО РУСИЈА ЗАМИШЉА СУКОД СА ЗАПАДОМ?
Најновија открића из истог сета докумената показују како Русија замишља сукоб са западом, који ће изаћи далеко изван њене непосредне границе с НАТО-ом, те планира серију силовитих удара диљем западне Еуропе. Документа су Фајненшел тајмсу показали западни извори.
Руски документи израђени између 2008. и 2014. укључују попис циљева за пројектиле који могу носити или конвенционалне бојеве главе или тактичко нуклеарно оружје. Руски официри истичу предности коришћења нуклеарних бојевих глава у раној фази.
Презентација такође указује да је Русија задржала способност испаљивања нуклеарног оружја с бродова, за што стручњаци кажу да носи значајне додатне ризике од ескалације или несрећа.
У документу се наводи да морнаричка "висока способност маневрисања" омогућује извођење "изненадних и превентивних удара" и "масовних ракетних напада из разних смерова”. Додаје се да је нуклеарно оружје "по правилу" намењено за коришћење "у комбинацији с другим средствима уништења" за постизање руских циљева.
А ШТА СУ ЦИЉЕВИ?
Аналитичари који су прегледали документе рекли су да су у складу с НАТО-овом проценом претње од далекометних ракетних удара руске морнарице, али и брзине којом би Русија вероВатно прибегла нуклеарној опцији.
Мапе, које су направљене у презентацијске, а не у оперативне сврхе, илуструју узорак од 32 НАТО циља у Еуропи за руске поморске флоте. Следи неколико примера:
* Циљеви руске балтичке флоте углавном су у Норвешкој и Немачкој - укључујући поморску базу у Бергену, као и радарске локације и објекте специјалних снага.
* Руска Северна флота требала би да циља одбрамбено-индустријске циљеве, попут подморничког бродоградилишта у Бароу ин Фернесу у северозападној Енглеској. Мета у близини Хала могла би бити индустријска локација, означена је димњаком.
* Презентација такође илуструје како би се руска доктрина могла применити у могућим ратовима у Црном мору, Каспијском језеру и Пацифику. Сценарији укључују ратове са садашњим савезницима, попут Кине, Ирана, Азербајџана и Северне Кореје.
РУСКИ КОНЦЕПТ РАТА ЈЕ ТОТАЛНИ РАТ
Капацитет Русије да нападне широм Еуропе значи да би циљеви на читавом континенту били угрожени чим би се њена војска сукобила с НАТО снагама у земљама на првој линији, као што су балтичке државе и Пољска, рекли су аналитичари.
"Њихов концепт рата је тотални рат. Они те ствари (тактичке нуклеарне бојеве главе) виде као потенцијално ратно оружје. Желе да их употребе, и то врло брзо", рекао је Џефри Луис, професор на Институту за међународне студије који проучава контролу наоружања.
Тактичко нуклеарно оружје, које се може испоручити пројектилима с копна или мора или из авиона, има краћи домет и мање је разорно од већих "стратешких" оружја дизајнираних да циљају САД. Међутим још увек могу ослободити знатно више енергије од оних бачених на Нагасаки и Хирошиму 1945. године.
ЕВРОПА ТРЕНУТНО НИЈЕ ЗАШТИЋЕНА
Према прорачунима НАТО, земље у савезу имају мање од 5 посто капацитета противваздушне оабране потребних за заштиту источног крила савеза од тоталног напада из Русије. Руски председник Владимир Путин је у јуну рекао да ће Европа бити "мање-више беспомоћна" од руских ракетних напада.
Дара Масикот, виша сарадница фондације Карнеги за међународни мир, рекла је да су руски стратези делимично сматрали да је нуклеарно оружје средишње место у раним фазама сваког сукоба с НАТО, због инфериорних конвенционалних ресурса њихове војске.
"Једноставно немају довољно пројектила", рекла је Масикот.
РУСИ У ЈУНУ ВЕЖБАЛИ КОРИШЋЕЊЕ НУКЛЕАРНОГ ОРУЖЈА
Недавне вежбе које је наредио Путин, како би се увежбала употреба тактичког нуклеарног оружја, показују да су процурели документи још увек у складу с тренутном руском војном доктрином.
У јуну су руске оружане снаге вежбале утовар противбродских крстарећих пројектила П-270 из совјетске ере на корвету класе Тарантул у Калињинграду, где, према тврдњама НАТО-а, Руси складиште непријављене залихе тактичких нуклеарних бојевих глава.
Снимци вежби показали су формације руских оператера нуклеарних бојевих глава како вежбају пребацивање у контејнер, који би се у стварној ситуацији користио за премештање пројектила с нуклеарним наоружањем.
Србија Данас/Финанциал Тимес