УКРАЈИНЦИ УНИШТИЛИ ПОНОС РУСКЕ АВИЈАЦИЈЕ? Никоме није јасно како су то успели да ураде!
Украјина је можда извела најимпресивнији напад на руску територију откако је Москва покренула инвазију пре 28 месеци.
Према Украјинској Правди, која се позива на обавештајне изворе, Украјинци су јуче послали дронове на пут дугачак чак 1.700 километара и погодили аеродром Олења, односно базу руских ваздушних снага на северу Русије.
Током операције су послати дронови и према две друге ваздушне базе, као и према рафинерији нафте. Украјинска обавештајна агенција користи све већи арсенал беспилотних летелица домаће производње и оснажује нападе на циљеве унутар територија Русије.
Мете су углавном ваздушне базе и рафинерије нафте, али дроновима напада и фабрике оружја и друга војна постројења. Руска противаздушна одбрана је због обимнијих напада постала раштркана па има проблема с обарањем летелица.
Надмашили пређашњи рекорд
Најновији напад је надмашио пређашњи рекорд за 480 километара. У мају је украјинска беспилотна летелица ударила у рафинерију нафте у Салавату у Русији, која је удаљена неких 1.285 километара од прве линије у Украјини.
За сада није познато какву су беспилотну летелицу користили Украјинци током напада на Олењу. Најдаље лете модификовани спортски авиони, али обавештајна агенција у Кијеву управља са више од десетак других врста дронова.
У сваком случају, јасно је зашто Кијев жели да оштети Олењу. Ради се о једној од само неколико база које рутински одржавају бомбардере Тупољев Ту-22М3 руских ваздушних снага. Украјинске трупе и цивиле крстарећим пројектилима често напада око 63 Ту-22М3, заједно с око 55 Тупољев Ту-95 и 17 Тупољев Ту-160.
Масовни ракетни напади имају за циљ да надвладају украјинску противваздушну одбрану — и често у томе успевају. Бомбардери обично испаљују пројектиле с удаљености од неколико стотина километара, што је предалеко за већину украјинске противваздушне одбране.
Украјински медији: "Уништили смо бомбардер"
Није познато да ли је Украјина током јучерашњег напада на Олењу погодила бомбардере у ваздушној бази. Руси ретко признају такве губитке, тако да западни војни аналитичари морају детаљно да анализирају сателитске снимке како би пронашли доказе о уништеним борбеним авионима. За сада се на сателитским снимцима не могу са сигурношћу видети уништени Ту-22М3 у северној бази.
Србија Данас/Index