Украјински војници проговорили из хладних ровова Курске области: "Не требају нам ове шуме, у којима смо оставили толико ратника"
Готово четири месеца након што су украјинске снаге покренуле инвазију на руску регију Курск, поруке украјинских војника који се тамо боре осликавају туробну слику битке коју не разумеју и страхују да би је могли изгубити.
Украјински војници у Курску кажу да је тамо ситуација заиста лоша, да је расположива снага мрачна, чак и љута, а да је ситуација у којој се налазе сваки дан све гора и гора.
BBC је преко Телеграма био у контакту са неколико војника који служе у Курску. Пристали су под условом да остану анонимни да испричају свој поглед на ситуацију. Ниједно од имена у овом чланку није стварно. Говоре о ужасним временским условима и хроничном недостатку сна узрокованом сталним руским бомбардовањем, које укључује кориштење застрашујућих клизећих бомби од 3000 кг.
- Овај тренд ће се наставити. Само је питање времена - написао је Павло 26. новембра док се његови ратни саборци повлаче пред руским трупама. Он је говорио о огромном умору и недостатку ротација те доласку нових јединица, састављених углавном од средовечних мушкараца, који су доведени право са других ратишта са мало или нимало времена за одмор између.
Рекли су како се војници жале на своје старешине, наређења и недостатак опреме није чудно. То војници раде у тешким околностима. Под огромним притиском непријатеља и тешке з име, било би изненађујуће чути много оптимизма.
- Главни задатак са којим се суочавамо је задржати максималну територију до Трампове инаугурације и почетка преговора како бисмо га касније заменили за нешто. Нико не зна шта - напоменуо је Павло. Крајем новембра председник Зеленски је назначио да обе стране имају на уму промену у Белој кући.
- Сигуран сам да нас Путин жели изгурати до 20. јануара. Врло му је важно да покаже да контролише ситуацију. Али он не контролише ситуацију - рекао је тада Зеленски. У настојању да помогну Украјини да осујети руске противнападе у Курску, САД, Уједињено Краљевство и Француска допустили су Кијеву да користи далекометно оружје на циљевима унутар Русије. Чини се да то није много допринело подизању расположења.
- Нико не седи у хладном рову и не моли се за пројектиле. Живимо и боримо се овде и сада. А пројектили лете негде другде - рекао је Павло. Пројектили АТАЦМС и Сторм Shadow имају снажан, чак и разоран, учинак на удаљена места и складишта, али такви се успеси чине неважним војницима на првим цртама.
- Наше место је требало бити тамо у источној Украјини, а не овде у туђој земљи. Не требају нам ове курске шуме, у којима смо оставили толико ратника - рекао је Павло.
Упркос извештајима који сугеришу како је чак 10.000 севернокорејских војника послато у Курск да се придруже руској противофанзиви, војници с којима је BBC био у контакту још се нису сусрели с њима.
- Нисам видео нити чуо ништа о Корејцима, живим или мртвим - одговорио је Вадим и рекао како им је речено да заробе најмање једног севернокорејског заробљеника, по могућности с документима.
Говорили су о наградама - дроновима или додатном одмору - које се нуди сваком ко успешно зароби севернокорејског војника.
- Врло је тешко пронаћи Корејца у мрачној Курској шуми. Поготово ако он није овде - саркастично је примијетио Павло.
Војни аналитичари инсистирају да успркос свим потешкоћама, кампања Курск и даље игра важну улогу.
- То је једино подручје у којем одржавамо иницијативу - уверен је Серхиј Кузан из Украјинског центра за сигурност и сарадњу који је признао да се украјинске снаге налазе у "невероватно тешким условима" у Курску, али је додао да Русија посвећује огромне ресурсе њиховом избацивању - ресурсе које би радије користила негде другде.
- Што дуже будемо могли држати Курск - са одговарајућом опремом - то боље - сматра Кузан.
Србија Данас/BBC