УЗБУНА У СВЕТУ! Бајден покреће војни план који није виђен од Другог светског рата
Данас ће Генерална скупштина УН-а гласати о захтеву Западних земаља да Русија буде искључена из Савета за људска права Уједињених нација.
Редовни професор на Катедри за историју Филозофског факултета у Београду Александар Животић каже да је позиција Србије данас веома тешка.
Он је гостујући на РТС-у, рекао и да се данас поново налазимо пред великим одлукама које су судбоносног карактера.
"УРУШАВАТЕ ЕВРОПСКУ УНИЈУ" Украјина отворено НАПАЛА ЗЕМЉУ ЧЛАНИЦУ, оптужују их за НЕПРИЈАТЕЉСТВО
ЗАХАРОВА НИКАД ОШТРИЈА! Москва бесна због протеривања дипломата, најавили СТРОГЕ МЕРЕ ЗАПАДУ
"СТАВИЋЕМО ДО ЗНАЊА МОСКВИ" Шеф НАТО издао хитан апел чланицама, тиче се Украјине
- Ти изазови су такви да ће тражити одговор не само за наредне дане, већ и за неку нашу будућност и на даљи и краћи рок - истиче он.
- С обзиром на дубину потреса који се дешавају ми ћемо бити принуђени да заузмемо позицију која ће у наредним деценијама одредити судбину овог простора, не само нашу, већ и наше деце - објашњава даље.
- Чини ми се да смо поново у позицији да ћемо морати да се јасно определимо - додаје он.
На питање може ли Србија да остане доследна у ставовима, истиче да када је Србија изашла са званичним државним ставом који је био умерен и срочен тако да је говорио да се упориште тражи у одређеним принципима, он је уважавао пре свега ситуацију каква је постојала у том тренутку.
- И у тој изјави се видело да је остављен простор за будућност, да се у складу са ситуацијом став коригује. У којој мери ће став бити одржив у најмањој мери зависи од српске дипломатксе позиције. Највише зависи у ком правцу ће конфликт ићи. За нас, као и за међународну заједницу је у интересу да конфликт стане што пре - навео је Животић.
Важна вест је, напомиње, да је Сенат једногласно дао овлашћења председнику САД Џозефу Бајдену да може да покрене "ленд лиз" програм који није виђен још од Другог светског рата.
- То је програм који је Америка покренула непосредно пред свој улазак у Други светски рат, а то је програм позајмице, испоруке наоружања и војне опреме по убрзаном принципу. Ако је добио овлашћење то значи да се припрема очигледно некаква конкретна акција - навео је Животић.
Данас ће Генерална скупштина УН-а гласати о захтеву Западних земаља да Русија буде искључена из Савета за људска права Уједињених нација. То је, каже, на фону политике одсецања Русије од главних међународних токова.
- Систем УН-а је постављен тако да буде имун на такве утицаје, али постоје одређени елементи где је то могуће извести. Главни аргумент ће бити случај у Бучи код Кијева који је остао нејасан и неразјашњен. Најбоље би било за истину да се формира међународна криминалистичка комисија која би утврдила шта се ту заиста десило - закључио је Животић.