Зеленског муче велики страхови: Амерички потез може уништити наше наде за победу, ако то учине, бићемо поражени...
Председник Украјине Володимир Зеленски изјавио је да верује да ће Украјина изгубити рат са Русијом ако Сједињене Америчке Државе одлуче да прекину слање војне помоћи.
- Остаћемо, борићемо се. Имамо сопствену производњу, али то није довољно за победу, а мислим да није довољно ни за опстанак - рекао је Володимир Зеленски у интервјуу за америчку мрежу Fox News.
Додао је да је најтежи период рата био тренутак инвазије, али да садашњи тренутак зависи од јединства унутар Украјине. Оно што сматра "веома опасним" јесте губитак јединства у Европи.
- И оно што је најважније, јединство између Украјине и Сједињених Држава - рекао је Зеленски.
На питање да ли се нада да ће новоизабрани председник Доналд Трамп моћи да утиче на Путина да оконча рат, Зеленски је одговорио:
- То неће бити једноставно, али мислим да, користећи све алате које Сједињене Америчке Државе имају, да, може. Зато што је много јачи од Путина. Он је јачи. Сједињене Америчке Државе су јаче. Економија, јача. Сједињене Америчке Државе имају веома велики утицај -
Зеленски је упитан и о могућности смањења америчког финансирања одбране Украјине.
- Ако би смањили (помоћ), мислим да бисмо изгубили. Наравно, без обзира на све, ми ћемо остати и борити се. Имамо производњу, али то није довољно да победимо. Мислим да није довољно ни да преживимо. Али, ако би то био амерички избор, одлучили бисмо шта даље морамо да радимо - рекао је Зеленски.
Да бриге Зеленског нису без основа може се видети из изјава Доналда Трампа, наредног председника САД, који је небројено пута изјавио да ће завршити рат у Украјини када се врати у Белу кућу. У Кијеву, али и широм Запада, страхују да би Трамп могао да обустави слање војне помоћи Украјини или да је драстично смањи како би натерао европске партнере да се више фокусирају на рат "у свом дворишту".
Да ли ће тако бити, знаће се после 20. јануара, када Трамп и његов кабинет преузму дужност. У међувремену, остаје страх у Украјини.
Иначе, како је објавио Цоунцил он фореигн релатионс, САД су од почетка руске инвазије Украјини обезбедиле помоћ у вредности од 175 милијарди долара. Наиме, од почетка рата Конгрес је изгласао пет закона којима се Украјини обезбеђује континуирана помоћ, последњи пут у априлу 2024. Укупан износ одобрен кроз ове законе — "главна" цифра која се често помиње у медијима — износи 175 милијарди долара.
Ова невероватна цифра односи се на широк спектар украјинског народа и институција, укључујући избеглице, полицију и независне радио-станице, али је већина помоћи везана за војску. Десетине других земаља, укључујући већину чланица НАТО-а и Европске уније (ЕУ), такође пружају велике пакете помоћи Украјини.
Важно је напоменути да од укупних 175 милијарди долара, само 106 милијарди директно иде као помоћ влади Украјине. Већи део преосталог износа финансира различите америчке активности повезане с ратом у Украјини, док мали део подржава друге земље у региону погођене конфликтом.
Велики део новца из ових пакета помоћи троши се у Сједињеним Државама, где се користи за плаћање америчких фабрика и радника који производе разно оружје које се или шаље Украјини или се користи за обнављање америчких залиха наоружања које је Пентагон послао Украјини током рата. Једна анализа, коју је спровела организација Америцан Ентерприсе Институте, показала је да се средства за помоћ Украјини користе за финансирање производње одбрамбене опреме у више од седамдесет градова широм САД-а.
Најновија помоћ у дугом низу јесу противпешадијске мине, које ће САД послати Украјини како би се успорило руско напредовање на истоку те земље. Претходно је, подсетимо, Бајден одобрио да Украјина сме да користе америчке ракете дугог домета за ударе на територији Русије.
Шта су САД до сада послале Украјини?
Према подацима Стејт департмента, САД су од почетка рата Украјини послале широк спектар разног наоружања, опреме и муниције.
Противваздушна одбрана
3 батерије система "Патриот" и муниција
12 НАСАМС система и муниција
Системи HAWK и одговарајућа муниција
Пројектили АИМ-7, РИМ-7 и АИМ-9М
Више од 3.000 ракета Стингер
Системи Авенгер и ВАМПИРЕ за одбрану од беспилотних летелица (ц-УАС)
Ласерски вођени ракетни системи и опрема за интеграцију система
21 радар за надзор ваздушног простора
Артиљеријска подршка
Више од 40 ХИМАРС система и муниција
Више од 200 хаубица калибра 155 mm и више од 3 милиона граната
Више од 70.000 прецизно вођених граната
Гранате од 203 mm, 152 mm и 130 mm
Више од 600.000 минобацачких пројектила
Више од 100 радара за противартиљеријску одбрану
Оклопна возила и транспорт
31 Абрамс тенк
45 Т-72Б тенкова
Више од 300 возила Бредли и 900 М113
Више од 5.000 HMMWV возила
1.000 МРАП возила
Специјализована возила за медицинску евакуацију и транспорт муниције
Ваздухопловство и дронови
20 хеликоптера Ми-17
Различити типови беспилотних летелица, укључујући Switchblade, Phoenix Ghost и Пума
Противрадарске ракете ХАРМ и вођени ракетни системи
Противоклопно наоружање
Више од 10.000 Јавелин система
Више од 120.000 других противоклопних система и муниције
Ракете TOW и противоклопне мине
Поморски капацитети
2 Харпоон обалска одбрамбена система
Више од 100 патролних чамаца и опрема за безбедност лука
Остала опрема и стручна помоћ
Тактика за електронско ратовање, опрема за хемијску заштиту, медицинске залихе, опрема за хладне временске услове, обука за одржавање система
Србија Данас/Телеграф