Београд кроз историју: Изненадиће вас шта се некада налазило на месту ГЛАВНЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ СТАНИЦЕ
Фрагменти прошлости
Железничка станица Београд је грађена између 1882. и 1885. по плановима архитекте Драгутина Милутиновића, има статус споменика културе од великог значаја.
На месту данашње железничке станице била је велика бара за коју је требало скоро читав век да се исуши и звали су је Циганска бара или Бара Венеција. У овом делу било је неколико брвнара и велики број комараца па је по плану кнеза Милаша решено да се од сеоског подручја направи градска средина. Прво је подигнуто насеље Јатаган мала које је и прво насеље уз Саву.
Уз велике дворске почасти ,20. августа (1. септембра) 1884. године у 15 часова, кренуо је први воз са ове станице ка Земуну. Први путници били су краљ Милан, краљица Наталија и престолонаследник Александар Обреновић, на путу ка Бечу. Свечаном отварању станице присуствовало је више од 200 иностраних званица и више хиљада грађана.
Прва композиција ка Нишу кренула је три дана касније. Истог дана, отворена је и линија до Пеште, а у почетку су на овим линијама саобраћала по два воза дневно. Од 1980. до 2009. године, поред улаза у станицу стајала је локомотива Плавог воза који је превозио маршала Тита.