Црква у центру Београда крије причу о СТРАШНОЈ трагедији: Убијена је ЦЕЛА ПОРОДИЦА, а ево шта се после дешавало (ФОТО/ ВИДЕО)
Прича која тера сузе на очи
Један од најпознатијих паркова у центру Београда свакако је Ташмајдан, а цркву Светог Марка која се ту налази нема ко није посетио. Међутим, иза поменуте светиње налази се и једна руска богомоља, која само наизглед делује као мала.
Прочитајте и:
- Сваки дан шетате овуда, а сигурно не знате: Ево како је београдски "Победник" заправо требало да се зове (ФОТО)
- Парк у центру Београда од данас носи име Александров: Велики руски уметници заувек у сећању српског народа
- У знак сећања на подршку у Првом светском рату: Француска покреће обнову споменика на Калемегдану
Наиме, реч је о храму Свете Тројице названа и Руска црква, који је подигнут 1924. године по плановима архитекте Валерија Сташевског. Ово свето место за молитве подигнуто је за Русе који су након октобарске револуције побегли од комуниста из Русије.
У темеље храма су положили грумен земље који је донет из Русије. У цркви је сахрањен и руски генерал Врангел, вођа царистичних снага против бољшевика.
Валериј Сташевски је имаао око 40 година када је емигрирао у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца и као велики стручњак одмах је добио посао у Министарству грађевинарства. Њему можемо да захвалимо на Клубу љубитеља веслања на Ади Циганлији, на Клубу чиновника Народне банке на Топчидеру, дому руских војних инвалида на Вождовцу... У Историјском архиву Београда налази се више од хиљаду пројеката овог славног архитекте.
Године 1924. по плановима Валерија Сташевског, изграђен је храм Руске православне цркве, захваљујући финансијској помоћи српске државе и породице Карађорђевић.
Представништво Руске православне цркве
Црква је 1946. године добила статус представништва Руске православне цркве у Београду и постала је део ставропигијалног деканата руских парохија на територији Југославије. Међутим, 1954. године решењем Светог синода Руске православне цркве деканат је укинут, а сви храмови који су били у њему пребачени су у надлежност Српске православне цркве. Храм Свете Тројице 1957. године посетио је патријарх московски и све Русије Алексеј Први и у њему је служио Божанску литургију.
Храм је освештан 26. децембра 1924. године, а том обреду присуствовао је и вођа белогардејских емиграната генерал барон Врангел. Пет година касније, он је и сахрањен у улазу у цркву, а његов гроб у мермеру и данас се налази у овом храму.
С обзиром на то да се налази у близини зграде Радио телевизије Србије, храм је претрпео озбиљну материјалну штету у бомбардовању 1999. и од следеће године је почело реновирање. Оно је завршено тек 2007. године када је митрополит смолењски и калињинградски Кирил освештао реновирану цркву.
Мрачна страна историје Београда: Црвени фењери горели на Врачару и Земуну
Године 2013. храм је посетио патријарх московски и све Русије Кирил, приликом обележавања 1700 година Миланског едикта.
У цркви Свете тројице налази се и шал царевића Алексеја Романова који су му сестре исплеле док је још био у мајчиној утроби. Дечак је био веома везан за шал који је био симбол сестринске љубави и свих 13 година свог живота ретко се одвајао од њега.
Адмирал Александар Васиљевич Колчак, одан цару, нажалост је стигао касно и није успео да спаси породицу Романов ужасног страдања. Његови људи су пронашли дечаков шал и адмирал га је однео сестри цара Николаја, кнегињи Ксенији, која је избегла у Лондон.
Драгуљ Београда: Угледни Вог упоредио Храм Светог Саве са једном ГРАНДИОЗНОМ грађевином
На непознате начине шал је преко САД дошао до Аустралије и то у руке дворске даме Романових, Тамаре Вентура-Ладушке која га је поклонила београдском храму Свете Тројице.
Данас се део шала Светог Мученика Царевића Алексеја чува у стаклу у цркви како би верници могли да га целивају, а сваког 17. јула држи се и служба којом се Романовима одаје почаст.