"ЦРНЕ ТАЧКЕ" БЕОГРАДА Овде џепароши без милости КРАДУ, нисте безбедни ни у сопственом аутомобилу
У њиховом центру пажње су незаштићене торбе, ранчеви, џепови, па чак и дечја колица.
Шеталиште, пешачки прелаз, градски превоз, па чак и сопствени ауто - нигде нисте безбедни од једне групе људи у Београду. Џепароши не бирају ни време ни место, а ни жртву.
СУТРА САЈАМ РАДИ ПРОДУЖЕНО! Важно обавештење за грађане - по "Фајзер" можемо и без заказивања
Весић: Дато више од милион доза вакцина и настављамо даље
КАКО ЋЕ ГРАД БЕОГРАД ПОМОЋИ УГОСТИТЕЉИМА? Поједини могу да очекују и КАЗНЕ, ово је посебно важно за све
Критичне линије
Градски превоз одавно је познат по лоповима свих врста, те је ретко ко опуштен током вожње. Боеграђани покушавају то да реше тако што су оформили посебне групе на друштвеним мрежама преко којих деле информације о познатим џепарошима.
Београђани упозоравају да су критичне линије 7, 9, 18, 23, 50, 53, 95, 101, али и наводе да неке "познате фаце" често мењају места где "оперишу".
Већ је чувена прича о возачу са линије 31 који је преко разгласа упозоравао путнике речима: Сада ће да уђе човек са штаком и још један са њим. Припазите новчанике.
Подземни пролаз
Једна Београђанка се у петак пожалила да је доживела непријатност у подземном пролазу код Теразија, пише "Ало!"
- Када сам стала на покретно степениште, није било никога иза мене, али негде на средини осетила сам да ми ранац шушка. Окренула сам се и видела момка и девојку тик до мене, а његову руку на мом ранцу. Само је спустио руку и чудно погледао у стилу "шта ме гледаш, није се ништа десило" - прича она.
На сву срећу, каже, преко новчаника и докумената ставила је велику јакну која је лопове спречила да доврше започето, али је и даље уплашена да би тако нешто могло да се понови.
Пешачки прелаз
Пешачки прелази су опасни из више разлога. Ту џепароши вребају како оне који чекају да пређу улицу тако и аутомобиле с отвореним прозорима.
Кафићи и кладионице
Места где људи дођу да се опусте и не обраћају пажњу на друге рај су за лопове. Готово свакодневно на друштвеним мрежама осване снимак на коме се види како једна особа устане од свог стола, лагано се прошета и покупи с другог стола шта јој је интересантно и настави као да се ништа није десило.
Критичке пешачке зоне
Најкритичније локације су свакако оне где има највише људи, као што су подземни пролази на Теразијама, у Сремској улици, код тржних центара, али и Кнез Михаилова улица, Зелени венац и Бранкова.
Професор на Правном факултету Милош Куч објаснио је раније да постоји разрађена тактика по којој се "оперише", и то најчешће на местима где су велике гужве, попут бутика и градског превоза.
- То могу да буду зелене пијаце, бувље пијаце, концерти, фестивали, бутици, градски превоз и уопште места у којима има много људи. Често су жртве жене јер џепарош тако мање ризикује да дође до физичког контакта ако буде откривен. Понекад лопови секу ташне жилетима, тако да жена остане само с каишем на рамену без торбе - објаснио је Куч.