ДА ЛИ ЗНАТЕ КАКО ЈЕ ДЕО БЕОГРАДА У КОМЕ ЖИВИТЕ ДОБИО ИМЕ? Неки од назива имају више него занимљиву позадину
На основу своје историјске прошлости сваки део града је добио свој назив, а нека од имена имају и више него занимљиву позадину
Историја Београда је толико живописна, а како и не би била када траје више од седам миленијума. Сваки део града има неку своју причу, свој начин настанка, своју легенду.
МРАЧНЕ ТАЈНЕ АДЕ ЦИГАНЛИЈЕ: Тамо се налазило ЈЕЗИВО место за које мало ко зна
ПОДРШКА ЗА СРПСКЕ ОЛИМПИЈЦЕ: У Београду засијали олимпијски кругови! (ФОТО/ВИДЕО)
НАСТАВЉА СЕ ПРОТЕСТ: Грађани и данас на улицама Карабурме
На основу своје историјске прошлости сваки део града је добио свој назив. Некада је постојала само општина града Београда, а након Другог светског рата сеоске општине добијају своја имена на основу особености.
Аутокоманда
Насеље које се налази на тромеђи градских општина Вождовац, Савски венац и Врачар. Назив је добило по бројним гаражама које нису биле у функцији, а налазиле су се на Вождовцу. Сада су ти објекти реновирани и имају употребну вредност.
Бањица
Бањица је добила назив због великог броја (преко 1.000) подземних термо-минералних вода. Пре Другог светског рата овај део је био сеоско насеље које се бавило углавном пољопривредом, тек после рата долази до урбанизације. Изградњом солитера, зграда и остале инфраструктуре исцрпљени су ови ресурси.
Бежанија
Назив је добило тако што су га населиле породице које су побегле преко реке Саве у Срем, после пада средњовековне српске државе. Археолошка ископавања говоре да је ово подручје постојало јос у Неолиту, те је стога и најстарије насеље на територији општине Нови Београд.
Браће Јерковић
Насеље је добило име по партизанима, народном хероју Душану и његовом брату Небојши Јерковић. Браћа су била родом из Срема.
Церак
Церак је некада био под церовом шумом и виноградима. Архитекте Марушић и Боровница су пројектовали овај део града, сада прави пример касне модерне, и за то су добили Октобарску награду града Београда.
Чукарица
На месту данашње цркве Светог Ђорђа некада је била Чукарева механа, веома значајна за становништво, као што су и све механе, кафане у нашем народу служиле за оријентир у простору. По њој је Чукарица добила име. Механа је била у власништву Стојка Чукара, а ту се налазила и Чукар чесма.
Дедиње
Постоје две теорије по којима је Дедиње добило назив. Једна је због дедињских дворова породице Карађорђевић, а друга датира из периода турске владавине. „Деде“ је назив који се давао старешини текије муслиманског манастира.
Душановац
Ово насеље је настало на имањима која су припадала Душану Спасићу, те је тако и цео крај добио овај назив.
Карабурма
Назив Карабурма потиче од турске речи „Kaya-burun“, што значи „стеновит рт“.
Коњарник
Добија назив по томе што су на овом простору напасали коње Калмићи, избеглице Руског грађанског рата. Они су у Козарчевој улици имали своју пагоду која им је служила као будистички храм.
Лион
На углу улице Милоша Зечевића и Булевара налазила се кафана „Лион“.
Медаковић
Име добија по новинару Милораду Медаковићу, пореклом из Like.
Миљаковац
Овај крај је познат по Изворима које је народ називао „Мили извори“. Веровали су да су извори лековити.
Миријево
Миријево је кроз историју имало више имена. Једна могућност је да назив потиче из турског периода. „Мирија“ што значи дажбина. Друга могућност је да потиче од Македонског народа који су дошли у овај крај бежећи од Турака, а њихово село се звало Мирово.
Палилула
Добила је назив или по димњацима у облику лула који су се налазили у тадашњој фабрици глине, или по табли у облику луле на којој је писало дозвољено пушење. Кнез Милош Обреновић забранио је пушење у Ташмајдану јер су ту били измештени занати попут пушкарског и производње барута.
Раковица
Назив је добила по бројним раковима који су се налазили у потоку који ту протиче – Раковачки поток.
Сењак
Као што можемо закључити из самог назива, некада се на овој територији налазила сена. Издата је наредба да се сва сена држе на једном месту, да би се избегли чести пожари. Тек касније је ово место постало интересантно вишем сталежу, дипломатама и сл.
Стари град
Сам назив каже, стари део града.
Скадарлија
Скадарлија добија свој назив 1972. године када је улица 15. Март преименована у Скадарску. Она је најстарија београдска целина. Пре боема њу су насељавали Роми и тада се називала „Циганска мала“.
Шумице
Некада се овде налазила мања градска шума.
Видиковац
Са овог места пуца видик ка источном Београду, отуда и овај назив.
Врачар
Једна верзија је да име носи по јунаку –невернику, који се звао Врачар, друга је да потиче због врапчијих поља, а трећа је да су Турци веровали да се на овом месту врача. Некада су ту живела два најпознатија „врача“ , Лав Гершман и Љубиша Трговчевић.
Земун
Некада келтско насеље, касније римски приморски центар који је назив добио по земуницама. Када су крсташи пролазили кроз њега, назвали су га „зли град“.
Звездара
Добила је назив по подигнутом опсерваторијуму или звездарници.
Жарково
Чаробна верзија гласи: Некада давно постојао је змај који био зао и убијао сељане, његова власница била је баба Јула (Јулино брдо), а витез који се одважио да убије змаја био је Жарко. Када је Жарко убио змаја место где му је пала глава добило је назив Змајевац, а где је пао реп Репиште, а где је отекла крв Беле воде. Реалнија верзија је да је добило име по Жарку Промићуру, а турци, како нису знали како се место зове, назваше га „Жарково село“.