УПОЗОРЕЊЕ: Ако сте имали контакт са МАЛИМ БОГИЊАМА, одмах урадите ово! Имате рок од само 72 сата!
У скорије време се очекује раст броја оболелих.
Др Марис наводи да се за случајеве малих богиња у Београду не може рећи да су међусобно повезани, има оболелих из различитих крајева града, што значи да је вирус у циркулацији.
СКАНДАЛ У БЕОГРАДСКОМ ТРЖНОМ ЦЕНТРУ! Две девојке направиле тотални ХАОС, поливале и гађале људе - Полиција одмах интервенисала (ВИДЕО)
НЕВЕРОВАТНО! Маса аутомобила ИЗГРЕБАНА НА ЗВЕЗДАРИ!
Поред деце, по обавезном календару имунизације, MMR вакцину против морбила, заушака и рубеле о трошку државе могу да приме и све осетљиве одрасле особе и жене које планирају трудноћу, рекла је начелник Јединице за заразне болести у Градском заводу за јавно здравље у Београду.
У осетљиве особе, објашњава, спадају све оне које су биле у контакту са особом која има морбиле, и имају доказ да нису вакцинисане или прележале мале богиње, односно немају присуство IgG антитела.
У Београду је због малих богиња пријављена епидемија јуче, 22. фебруара, а закључно са данашњим даном у целој Србији оне су потврђене код 16 особа. Највише их је у Београду - 14, и по један случај у Новом Саду и Старој Пазови.
Др Марис каже за Telegraf.rs да се за потврђене случајеве у Београду не може рећи да су међусобно повезани, да има оболелих са различитих општина што говори да је вирус у циркулацији.
- Тако да, можемо очекивати даље ширење ове болести - каже др Марис.
Почев од 7. фебруара, након што је дан раније потврђен први случај малих богиња у Београду, на снази је појачан надзор над морбилима.
- Тај надзор укључује нулто дневно извештавање из свих надзорних јединица на територији наше надлежности. Такође, ванредну ревизију картотека за пропуштена годишта, односно за децу која нису вакцинисана а могу да се вакцинишу сходно свом узрасту и за оне који су непотпуно вакцинисани. Они се позивају на вакцинацију. Такође, пријаве сумњи на оболевање које се лабораторијски испитују. Ми вршимо епидемиолошко испитивање свих случајева, контакти са оболелима се стављају под здравствени надзор. Све су то мере које се предузимају почев од овог првог потврђеног случаја у Београду - наводи др Марис.
Међу оболелима од морбила највише је оних који су невакцинисани MMR вакцином. Четири оболеле особе су хоспитализоване у различитим здравственим установама у Београду. Већина од њих, како каже наша саговорница, нема компликације болести, већ су задржани на болничком лечењу због изолације и због праћења даљег здравственог стања.
- Када говоримо о имунизацији, односно ко може још поред деце може да прими MMR вакцину према програму обавезне имунизације а која се даје у другој години, односно пред полазак у школу друга доза, ову вакцину могу примити све осетљиве особе, односно контакти са оболелим особама код којих су потврђене мале богиње унутар 72 сата. Кад кажемо осетљиве особе, то значи да оне нису преболеле болест у прошлости, нису вакцинисане, а имају доказ за то. А доказ се ради с серолошком анализом, односно провером да ли имају присутство IgG антитела за морбиле - објашњава др Марис.
Поред њих, могу да је приме жене које планирају трудноћу, односно жене у репродуктивном периоду, без провере имуног система.
- Са друге стране, труднице не могу да се вакцинишу овом вакцином, јер је у питању жива вакцина. Она штити и од рубеле или црвенке, како је народ зове, а рубела у првом триместру трудноће може да доведе до оштећења плода, и побачаја, па је зато важна вакцинација током планирања трудноће - објаснила је др Марис.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Љубинка Рачић Ђокић