КАКО ПРЕПОЗНАТИ ЛАЖНЕ ХУМАНИТАРЦЕ? Преваранти шетају Београдом, посебно упозорење за грађане Вождовца
Грађани су позвани да пријаве уколико на њихова врата закуцају ови људи.
Познато је да смо најсолидарнији када је најпотребније, а познато и то да постоје људи који не презају ни од чега, којима ништа није свето и који сваку ситуацију користе да извуку неку корист. Такви лажни хуманитарци појавили су се у петак у Рипњу, сакупљајући, наводно, у име ГО Вождовац новац за комшију којем је то потребно.
ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Ово МОРАТЕ да знате ако узимате витамин Д3!
- Ми смо на територији Општине Вождовац били у акцији апеловања на грађане да се вакцинишу и баш када смо дошли у Рипањ добили смо позив колега из Општине. Грађани су пријавили да у Рипњу одређени људи иду од врата до врата тражећи од људи да дају колико имају 500, 1.000 динара, да би се помогло комшији којем је помоћ потребна - каже за Марко Релић, шеф службе за информисање и протокол.
Како каже, у том тренутку они који су били на терену одмах се упустили у потрагу за преварантима, али је то прошло без успеха.
- Како смо ми већ били у Рипњу, покушали смо да пронађемо људе који то раде, али они су до тад већ отишли, јер грађани нису ваљда одмах позвали, док су се пресабрали, освестили, позвали, они су имали времена да нам умакну.
На општинском сајту и налозима ГО Вождовац на друштвеним мрежама одмах је објављено да је у питању превара, а грађани су позвани да пријаве уколико на њихова врата закуцају ови људи.
Према речима Релића, грађани Вождовца, где се хуманитарне акције често организују, упознати су са начином на који Општина прикупља средства за грађане којима је то потребно, па су посумњали да су се људи који су дошли на њихова врата преваранти.
Као препознати лажне хуманитарце
- Хуманитарне акције никад не изгледају тако што неко вам дође на врата и тражи помоћ. Људима је то било сумњиво јер Општина све акције које спроводи оглашава на свом сајту, Фејсбук страници, Твитеру, Инстаграму. Људи знају да је то принцип по ком ми функционишемо, па им је било сумњиво да неко ради овако и зато су звали да провере - рекао је Релић.
Он је додао да се баш зато, како би се избегле преваре, акције најављују, а да се прилог доноси најчешће у месне заједнице.
- Кад је овако нека акција она је увек најављена на звачином сајту, нашим страницама на друштвеним мрежама, преко медија. Прилог се носи у месне заједнице, одредимо да буде баш тамо јер се људе познају, у њих имају поверења. Али увек се новац носи, а не да неко дође код вас кући и да узима - закључио је Релић.