Место на ком генијалност долази до изражаја: Направили су први српски респиратор, а чак 850 генијалаца овде развија своје идеје (ФОТО)
Компаније чланице Научно-технолошког парка Београд данас чини 850 високообразованих младих истраживача.
Генијалност треба открити на време и препознати, а управо је то најтеже код младих људи уочити или код деце. Ипак, уколико се уочи на време, адекватно усмерава и развија, нема сумње да ће бенефит од генијалних идеја имати целокупно друштво, не само појединац. Наравно, неопходно је генијалце усмеравати и једне на друге и то читавог живота, а за такве сусрете неопходно је да постоји простор у ком ће се генијалност посебно вредновати.
Таква места су између осталог и научно-технолошки паркови, а годинама уназад Република Србија ради на структурисању институција и простора у којим ће се развијати многобројне генијалне идеје и у којима ће наши научници моћи да се усавршавају, размењују искуства и да заједно са другим колегама изнедре многе генијалне ствари.
Управо такво једно место налази се и у Београду, на Звездари, а реч је о Научно-технолошком парку Београд. Место које окупља генијалце и њихове идеје, али и њихове послодавце који заједно са њима раде на проучавању, креирању и реализацији њихових пројеката.
СВИ КАО ЈЕДАН И СВИ ЗА ЈЕДНОГ! Центар за младе таленте у Београду - понос града Београда који окупља генијалце (ВИДЕО)
Рад градске власти у служби и по вољи народа: Ваљевчани добили бољи, функционалнији и модернији Дом здравља (ВИДЕО)
Млада, амбициозна и креативна сликарка наиве: Марина Петрик поносно чува културу, историју и лепоту Ковачице на платну (ФОТО/ВИДЕО)
НТП Београд је основан у партнерству Владе Републике Србије, Града Београда и Универзитета у Београду, у циљу стварања повољног амбијента за повезивање привреде и научно-истраживачких и образовних организација, трансфер знања, развој нових технологија, комерцијализацију иновација, умрежавање и стимулисање раста економије засноване на знању.
Компаније чланице Научно-технолошког парка Београд данас чини 850 високообразованих младих истраживача. Развијају 110 производа које извозе у 40 земља.
НТП Београд се развија у ново технолошко језгро града које окупља технолошко развојне компаније, домаће и стране, и подстиче оснивање старт ап компанија, стварајући повољно окружење за иновативност, технолошки развој и конкурентност. Једном речју, генијалност је овде добродошла.
Научно-технолошки парк је смештен у мирном окружењу Звездарске шуме и обухвата површину од 16.446 метара квадратних. Технички факултети су удаљени свега један километар, док је Институт “Михајло Пупин“ у непосредној близини, што значајно доприноси концентрацији установа од значаја за технолошки развој и развој иновативности. Научно-технолошки парк Београд првенствено је намењен растућим, технолошко-развојним компанијама и малим новооснованим компанијама.
У току су пројекти проширења Научно-технолошког парка Београд и опремање радионица Парка, чиме се подстиче даљи развој ове значајне институције. У комплексу послују и Пословно-технолошки инкубатор техничких факултета у Београду (БИТФ) и Фонд за иновациону делатност РС. Тиме се ствара идеално окружење за све компаније које желе да учествују у креирању динамичне и интерактивне заједнице кроз размену идеја, контаката и пословних прилика.
Од свог оснивања 2015. године, НТП Београд подржао је више од 100 компанија у развоју и комерцијализацији иновативних производа и услуга. Развијено је седам програма подршке и обучено више 500 младих потенцијалних предузетника, док је преко 3.500 студената прошло основе технолошког предузетништва. Компаније чланице НТП Београд данас запошљавају више од 850 високо-образованих и извозе у преко 40 земаља на свету (више од 50% прихода компанија чланица долази из извоза).
У Научно-технолошком парку Београд, на иницијативу компаније Теодеск, отворен је и Институт за вештачку интелигенцију. Идеју о отварању међу првима су подржали НТП Београд, као и компаније Google и Microsoft. Улога ове организације је да буде конектор и инкубатор за идеје. Институт за вештачку интелигенцију је место где млади представљају своје идеје компанијама или од њих добијају савете који ће их охрабрити да покрену сопствени бизнис, а компанијама да лакше дођу до стручњака и њихових иновативних решења. Кључне активности су организовање едукација, пружање потребних ресурса младим стручњацима и креирање заједнице у којој ће се размењивати знања и искуства. Институт окупља заинтересоване за вештачку интелигенцију и активно спроводи пројекте у тој области.
Једна од компанија која се у парку успешно развија од самог оснивања је НОВЕЛИЦ. Компанија развија патентно заштићену технологију радарских сензора за бесконтактну детекцију виталних људских знакова, људског присуства и покрета, у и око аутомобила будућности, индустријским постројењима и паметним кућама. У њиховим редовима данас је више од 120 запослених. Реч је о минијатурним радарским модулима, који имају много различитих примена као што су сензори за детекцију умора возача, за заузетост седишта, за виталне знаке, паркинг-сензори и сензори покрета.
У Научно-технолошком парку Београд постоји и Иновациона лабораторија са опремом за 3Д штампу, 3Д виртуално моделовање и обраду материјала. Ова услуга служи као додатна подршка раду компанија и тимова НТП Београд, али и да својим садржајем подстакне развој иновација и промоцију предузетништва.
Током борбе са епидемијом коронавируса у Србији, компаније у Научно-технолошком парку допринеле су својим генијалним изумима да се лакше боримо са болешћу. Тако је управо овде направљен први српски респиратор, као и посебна епидемиолошка маска, али и дезинфекциони тунел и кабине, заштитна одела, дезинфекциона средстава и пулт за бесконтактно мерење температуре.
Компаније чланице НТП Београд првенствено послују у области информационих технологија, биомедицине, роботике, нових материјала и нанонауке, енергетске ефиксаности и заштите животне средине, паметних градова, као и иновативне пољопривреде и производње хране. Уз подршку владе Швајцарске у плану је да у наредне три године подрже раст и развој стотину нових стартап компанија.
Активан рад младих научника у Научно-технолошком парку Београд допринео је смањењу стопе одлива мозгова из наше земље, што је одличан показатељ на који начин ова институција подстиче развој генијалности. Талентовани људи овде проналазе запослење и шансу да своје умеће покажу на најбољи могући начин и да своје идеје претворе у патенте и изуме, а не да их изнесу из земље и у њу се више никад не врате.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.