Мистерија најстарије куће у Београду: Као гаранцију ћутања, градитељ платио ГЛАВОМ (ФОТО)
Знате ли где се налази та кућа?
Један од најстаријих београдских квартова Дорћол препун је мистерија. Шта се све тајанствено догађало у овом делу града данас би могли да се напишу томови књига.
Ова београдска улица крије СТРАШНУ тајну: Младић чије име носи је ЖИВ СПАЉЕН
Од тајне лобање "београдског" неандерталца која је нађена у Скадарској тридесетих година прошлог века, па је касније заувек мистериозно изгубљена, па до најстарије београдске куће у Улици Цара Душана 10, Дорћол обилује причама.
Управо најстарија кућа је место око ког се и данас испредају различите приче. Кућа ја зидана за време аустријске окупације Бегорада од 1724. до 1727., по нацртима швајцарског неимара Николе Доксата де Моуреза, али несрећни градитељ је касније погубљен од стране аустријских власти због, како рекоше тада властодршци, велеиздаје.
Иначе, тада се говоркало да је Швајцарац убијен да не би открио тајне пролазе који су се налазили испод куће и водили ко зна где. Управо су ти пролази изгледа привлачили многе да овој кући дају на значају.
Испод куће је почетак тунела који је водио у средиште Београда
Подрум се протеже дужином целог плаца испод целе куће. Сводови у кући су направљени лучно што се може видети и по излогу продавнице "Стаклопана" која прати линију свода. Подрум је такође направљен лучно са сводовима и гарантује стабилност целог објекта већ скоро 300 година. Највиша тачка подрума је 4 метра, а ниво дунавске воде се, по мерењу Пијазовог бунара, налази 5 метара од доњег нивоа подрума.
Мистерија која је до данас окружује први пут је у већој мери заинтересовала Београђане током Другог светског рата. Наиме, Немци су у једном периоду свакодневно и у највећој дискрецији нешто ужурбано тражили и копали.
Причало се свашта, и све верзије су биле везане за некакво благо. Наводно, су ту биле скривене драгоцености које су Немци, брже-боље, транспортовали за Берлин, али шта су заиста тражили, и евентуално да ли су то нашли, Београђани вероватно никад неће сазнати.
Потом је одласка окупатора прошло неколико година, и сад замислите изненађене станаре зграде у Душановој 10. који су испод своје куће открили почетак чудесног тунела који је водио негде дубуко у средиште Београда.
Тама која се нашла испред запрепашћених људи који су желели да уђу није им дозволила да крену дубље и виде где води ова мистерија.
Откуд Албанија у срцу Београда: Зграда која је била кафана, банка, бункер, а име јој нико није мењао
У приземљу увек нека занатска радња
Данас је све мање-више урушено и под водом. Иначе, ова кућа је често мењала намену, у њој се налазила и текстилна радионица, а становници овог дела града памте де се прва београдска пекара која радила нон-стоп 24 сата налазила баш у Душановој 10.
Од 19. фебруара 2008. године, у приземљу зграде се поново налази пекара-пицерија.