Национални портал који све послове обавља уместо грађана: Београђанима на дохват руке каталог е-услуга (ВИДЕО)
По угледу на светске метрополе и Београд је кренуо на своје дуго путовање кроз дигитализацију
"Дигитални Београд" будућност је свих грађана Србије, а његов препород кроз путеве дигитализовања спроводе многобројни научници, уметници, предузетници, али и установе које кроз свој рад представљају ново дигитално доба.
Том процесу доприноси и каталог електронских услуга Града Београда који је осмишљен како би грађанима и привредним субјектима омогућио да послове са градом могу да обаве онлајн.
Дигитализацијом до школске клупе: Уз "еУпис" будући школарци и бруцоши не размишљају о папирологији (ВИДЕО)
Живи ли Србија у мрежном добу или каска: Милоје Секулић клијентима отвара врата "дигиталног царства" (ВИДЕО)
Дигитално стваралаштво које обузима свет: Душан Јововић својим мултимедијалним чаролијама ствара нову будућност уметности
Грађани то могу да обаве без физичког одласка на шалтер, без чекања у редовима и уз значајне новчане уштеде. Каталог је доступан на Националном порталу еУправа и садржи више од 150 услуга. Претрага је подељена на грађане и привреду, а може се претраживати и путем животних области и ситуација.
Од 2019. године у Граду Београду је могућа пријава детета у предшколску установу путем портала еУправа. Такође, кроз каталог услуга е-управе Града Београда врши се упис детета у матичну књигу рођених, пријаву пребивалишта, здравственог осигурања кроз сервис "е-беба".
У Београду на исти начин могу да поднесу захтев за родитељски додатак, без попуњавања формулара и без одласка на шалтере институција. Процес електронске пријаве траје 15 минута и бесплатан је. Још једна олакшица је та што ће Београђани моћи да упишу дете у вртић такође електронским путем.
Грађанима на територије Београда доступан је и сервис "еУпис", а увођење овог система ослобађа родитеље, ђаке и студенте да приликом уписа прилажу документа којима сада запослени у образовним институцијама приступају по службеној дужности. Кроз овај систем се могу уписати основци, средњошколци и студенти 31 факултета Универзитета у Београду.
Свим грађанима је од јуна 2019. доступна онлајн услуга издавања Уверења о (не)кажњавању. Грађанин своје уверење може да поручи онлајн и да по њега оде у Полицијску управу у месту пребивалишта. Такође, Национални портал е-управа нуди могућност грађанима Београда да своју документацију наручују онлајн преко платформе, без одласка на шалтер и чекања у реду.
Београђанима је додатно олакшано пословање и услугом "е-катастар" која представља интернет сервис који омогућава претраживање базе података катастра непокретности. Непокретности се могу претраживати у оквиру катастарских општина изабране општине. Преко овог сервиса могу се гледати подаци о парцелама, објектима, посебним деловима објеката, као и подаци о власништву и теретима. Београд и Ниш имају статус Градова, те у том случају грађани морају да изаберу општине ових градова код претраживања непокретности.
Више о е-управи Града Београда погледајте у следећем видео снимку:
Народни музеј чува благо Србије: Дигитализацијом годинама спашавају историјско наслеђе (ВИДЕО)
Дух Београда у једној апликацији: Дигитална платформа која је одушевила туристе (ВИДЕО)
Бебо, добродошла на свет: Услуга "Е-БЕБА" олакшава живот Београђанима (ВИДЕО)
Овде се стварају српски генијалци: Школа која је пионир дигиталног образовања наставља своју мисију (ВИДЕО)
Услуга која Београђанима штеди време и новац: Уз Е-катастар нема чекања на шалтеру (ВИДЕО)