Нема отцепљења од Београда: Идеја о стварању нових општина отишла у историју
Као најозбиљнији кандидат дуго је важи лева обала Дунава са неколико насеља
Град Београд подељен је на 17 општина, десет централних и седам приградских, а годинама уназад се воде приче о формирању нових локалних самоуправа.
Биће како је речено: Почело калдрмисање Скадарлије (ФОТО)
Мистериозна историја Земуна: Ова београдска општина некада је била ЗЛИ ГРАД
Као најозбиљнији кандидат већ дуже време слови лева обала Дунава, у којој се налазе насеља Борча, Овча, Крњача, Падинска Скела, Ковилово која имају више становника него половина садашњих општина, а према неким проценама чак 100.000 људи.
У ранијим причама спомињани су и Авалски венац (подавалска насеља), Посавски венац (рубна насеља општине Чукарица), Калуђерица (са Лештанима), Батајница (са Угриновцима), Бежанијска коса.
Хтели да се одвоје 1996. године
Идеја о територијалној подели по којој би се издвојио Авалски венац (Рипањ, Бели Поток, Зуце и Пиносава), постоји од 1996. године, док је петиција 17.000 грађана са леве обале Дунава поднета Скупштини града 2003. године, али је процењено да нису испуњени услови за самосталност. И становници Миријева су у прошлости предлагали одвајање од Звездаре, али званични захтеви су изостали.
Како се наводи у основним одредбама Статута града Београда, "ради ефикаснијег и економичнијег остваривања својих надлежности и остваривања права грађана, Град образује градске општине." Дакле, задатак локалне самоуправе јесте да повећа квалитет живота становника - комунално, инфраструктурно, културно.
Прва слика нових аутобуских станица које се постављају на Теразијама (ФОТО)
Повећање ефикасности и функционалности прижељкују сви, али се не слажу о начину како то постићи. Док једни сматрају да би Београду требало припојити нека околна места, други сматрају да постојеће општине треба додатно распарчати и тако децентрализовати град.
Проблем се јавља када у одређеној општини има много становника, али и када је површина општине велика. Тако, на пример, житељи удаљених насеља преваљују велики пут да би дошли до општинске зграде и регулисали одређену папирологију. Добар пример децентрализације јесте најмлађа градска општина, Сурчин, која је данашњи статус добила 2004. године, одвојивши се од Земуна.