Nema otcepljenja od Beograda: Ideja o stvaranju novih opština otišla u istoriju
Kao najozbiljniji kandidat dugo je važi leva obala Dunava sa nekoliko naselja
Grad Beograd podeljen je na 17 opština, deset centralnih i sedam prigradskih, a godinama unazad se vode priče o formiranju novih lokalnih samouprava.
Biće kako je rečeno: Počelo kaldrmisanje Skadarlije (FOTO)
Misteriozna istorija Zemuna: Ova beogradska opština nekada je bila ZLI GRAD
Kao najozbiljniji kandidat već duže vreme slovi leva obala Dunava, u kojoj se nalaze naselja Borča, Ovča, Krnjača, Padinska Skela, Kovilovo koja imaju više stanovnika nego polovina sadašnjih opština, a prema nekim procenama čak 100.000 ljudi.
U ranijim pričama spominjani su i Avalski venac (podavalska naselja), Posavski venac (rubna naselja opštine Čukarica), Kaluđerica (sa Leštanima), Batajnica (sa Ugrinovcima), Bežanijska kosa.
Hteli da se odvoje 1996. godine
Ideja o teritorijalnoj podeli po kojoj bi se izdvojio Avalski venac (Ripanj, Beli Potok, Zuce i Pinosava), postoji od 1996. godine, dok je peticija 17.000 građana sa leve obale Dunava podneta Skupštini grada 2003. godine, ali je procenjeno da nisu ispunjeni uslovi za samostalnost. I stanovnici Mirijeva su u prošlosti predlagali odvajanje od Zvezdare, ali zvanični zahtevi su izostali.
Kako se navodi u osnovnim odredbama Statuta grada Beograda, "radi efikasnijeg i ekonomičnijeg ostvarivanja svojih nadležnosti i ostvarivanja prava građana, Grad obrazuje gradske opštine." Dakle, zadatak lokalne samouprave jeste da poveća kvalitet života stanovnika - komunalno, infrastrukturno, kulturno.
Prva slika novih autobuskih stanica koje se postavljaju na Terazijama (FOTO)
Povećanje efikasnosti i funkcionalnosti priželjkuju svi, ali se ne slažu o načinu kako to postići. Dok jedni smatraju da bi Beogradu trebalo pripojiti neka okolna mesta, drugi smatraju da postojeće opštine treba dodatno rasparčati i tako decentralizovati grad.
Problem se javlja kada u određenoj opštini ima mnogo stanovnika, ali i kada je površina opštine velika. Tako, na primer, žitelji udaljenih naselja prevaljuju veliki put da bi došli do opštinske zgrade i regulisali određenu papirologiju. Dobar primer decentralizacije jeste najmlađa gradska opština, Surčin, koja je današnji status dobila 2004. godine, odvojivši se od Zemuna.