ОБЕЛЕЖЕН ДАН ПОСВЕЋЕН ПОЗОРИШНОМ ЖИВОТУ ЗЕМУНА
Љубитељима позоришне уметности у галерији Канцеларије за младе Градске општине Земун представљена је књига и отворена изложба ''Позоришни живот Земуна, утицај на позоришни живот Срба'', аутора проф. др Милована Здравковића
Било је много повода да се обележи 17. децембар - Дан посвећен позоришном животу Земуна - два и по века од рођења оца српског театра Јоакима Вујића, два века од прве Јоакимове позоришне представе одигране у Земуну, 140 година од оснивања прве позоришне институције у Земуну – Земунског српског добровољног позоришног друштва, 225 година откако је Викентије Ракић из Земуна увео црквену драму у српску књижевност, 220 година од извођења једне од првих црквених драма код Срба аутора Јеврема Секулића из Земуна под називом ''Христов гроб'' и 110 година од оснивања прве приватне домаће опере чији је власник и оснивач био оперски певач Земунац Жарко Савић, под називом ''Код Булевара'', а која се налазила у згради коју наши савременици памте као биоскоп ''Балкан'' у Београду.
Љубитељима позоришне уметности у галерији Канцеларије за младе Градске општине Земун представљена је књига и отворена изложба ''Позоришни живот Земуна, утицај на позоришни живот Срба'', аутора проф. др Милована Здравковића, у издању Музеја позоришне уметности Србије и РТС издаваштва.
Оперска певачица Исидора Ђукановић је интерпретирала стару химну ''Востани Сербије'', а затим је изложбу отворио академик Миодраг Табачки. О значају новог издања професора Здравковића говорили су секретар Скупштине ГО Земун Марко Јанковић, историчарка уметности Александра Дабижић, директорка Музеја позоришне уметности Србије Весна Буројевић, уредник РТС издаваштва Драган Инђић, театролог Радомир Путник, театролог и рецензент Александра Милошевић и глумци Калина Ковачевић и Бошко Пулетић.
- Земунци се поносе својим културним наслеђем, али и савременим културним животом који је заиста богат. Градска општина Земун је отворена за сваку врсту сарадње. Подржавамо и подстичемо младе да се креативно изражавају у свим видовима уметности, ту смо да промовишемо нова уметничка остварења земунских стваралаца, да реализујемо програме из области културе и да учествујемо у облежавању датума као што је овај данас - рекао је Јанковић.
На промоцији књиге било је речи и о оснивачима Српског народног позоришта у Новом Саду и Народног позоришта у Београду, међу којима је био један већи број глумаца који су рођени у Земуну, попут, Димитрија Марковића, Николе Зорића, Алексе Савића, Димитрија Коларевића, Николе Рашића, Милеве Радуловић Рашић..
У знак пијетета према културним посленицима који су започели златни вез у развоју позоришног живота Земуна секретар Скупштине ГО Земун Марко Јанковић и историчарка уметности Александра Дабижић, иначе потомак глумачких породица Дабижић и Зорић су положили цвеће на споменик оснивача Земунског српског добровољног позоришног друштва, а затим су председник Савеза драмских уметника Србије Небојша Дугалић и глумац Бошко Пулетић положили цвеће на спомен плочу Јоакима Вујића која се налази на фасади парохијског дома Николајевске цркве у Земуну.