ПРИВРЕДНА КОМОРА СРБИЈЕ ЗАПОЧЕЛА ЈОШ ЈЕДНУ КАМПАЊУ: "Примена Закона о социјалном предузетништву почеће на јесен"
Кампања подршке социјалном предузетништву
Примена Закона о социјалном предузетништву почеће на јесен ове године што ће бити снажан импулс и подршка развоју и повећању броја социјалних предузећа у Србији, јачању њихове одрживости, иновативности и позиционирању на тржишту, истакнуто је данас у Зрењанину на "Инфо дану" посвећеном социјалном предузетништву.
Очекује се брза санација: Кварови на мрежи јавног осветљења у Београду у овим улицама
ЈКП Јавно осветљење саопштило план активности: На овим локацијама ће бити извођени радови
Весић и патријарх Порфирије угостили децу са Косова и Метохије и из Црне Горе
- Са циљем подршке развоју социјалног предузетништва, Парламент предузетника Привредне коморе Србије (ПКС) одлучио је да оснује Секцију за социјално предузетништво која је формирана 6. априла 2022. године. Намера нам је да локалне самоуправе, представнике пословне и академске заједнице, младе и све заинтересоване ближе упознамо са моделом пословања социјалних предузећа, могућностима њиховог повезивања, умрежавања и кооперација. У том правцу, Сектор предузетништва ПКС у сарадњи са Центром за програме подршке привреди и микро, малим и средњим привредним друштвима, као и са Секцијом за социјално предузетништво почео је кампању организовања по локалним самоуправама "Инфо дана" о социјалном предузетништву. Данас смо у Зрењанину, а у наредном периоду бићемо и у Панчеву, Београду, Кикинди, Врању и Нишу - истакла је Бранислава Симанић, директорка Сектора предузетништва ПКС.
Новоусвојени правни оквир о социјалном предузетништву омогућава да социјална предузећа добију подршку без обзира да ли су регистровани као предузетници, привредно друштво, фондација, удружење грађана или задруга.
- Бенефити Закона о социјалном предузетништву су пре свега чињеница да је један облик пословања добио законски оквир. То значи да ће се, са једне стране отворити одређени локални, национални и међународни фондови за ову област и бити значајан извор прихода. То ће утицати на испуњење економских циљева социјалних предузећа. Такође, пласман производа и услуга социјалних предузећа ће на овај начин лакше наћи пласман на тржишту - рекао је Мирољуб Николић, председник Секције за социјално предузетништво. Са друге стране, Закон треба да доведе до развоја различитих производа и услуга, промовисања сектора социјалног предузетништва, као и запошљавању особа из друштвено угрожених група, додао је Николић.
Као успешан пример социјалног предузећа на скупу у Зрењанину је представљена БИО ИДЕА за одрживи развој која још од 2011. активно доприноси развоју социјалног предузетништва у Србији.
- Едукујемо, а затим и умрежавамо теже запошљиве категорије становништва како би самостално покренули предузетничке радионице за израду еколошких средстава за хигијену. На овај начин настала је и мрежа Социјална франшиза БИО ИДЕА сапуни, која осим предузетника умрежава и социјалне и пољопривредне задруге. Доприносимо заштити животне средине кроз низ еколошко-технолошких иновација али и решавамо егзистенцијалне проблеме рањивих група становништва тако што их обучавамо да покрену своје бизнисе. Производња сапуна од употребљеног јестивог уља једна је од иновација која у оквиру циркуларне економије омогућава одрживост мреже - рекла је Санида Кларић директорка БИО ИДЕА.
- Драго нам је да је ПКС и у овом подухвату уз нас и да нам помаже да опстанемо на тржишту - додала је Кларић.