Реконструкција која ће вратити аутентичност Скадарлији
Оно што мало грађана Београда зна, то је да Скадарлију онакву какву је познајемо у данашњем облику, није аутентичан облик оне првобитне по којој су ходали наши преци
На месту где се данас налази боемска четврт некада је ту била циганска чаршија све до 1870. године када је кренула њена урбанизација и када је она добила изглед који подсећа на овај данашњи. Ту је била једна мала кривудава улица и туда је текао Бибијин поток. Улица је била неугледна и нимало није подсећала на оно што је Скадарлија данас.
Прочитајте и:
Скадарска улица је име добила 1872. године, а за време аустријске окупације се накратко звала Ружина улица. Потом је читав кварт по њој добио име. Исте године се овде доселио чувени српски књижевник и сликар Ђура Јакшић кога сматрају првим познатим боемом Скадарлије. Након тога ће уследити долазак многих уметника који ће изнајмљивати собе у тада још увек сиромашној четврти. Сви они ће живети и стварати у овдашњим кафанама. Након рушења кафане Дарданели (1901), која се налазила на данашњем Тргу Републике, а тадашњем Позоришном тргу, читав кафански живот Београда сели се у Скадарлију.
Такође, оно што је мало познато је то да је калдрма последњи пут реконструисана 1967. године када је проглашена културним добром, што је било пре 50 година. Приликом те реконструкције аутентична калдрма је променила изглед, зато што јој је додат камен који до тада ту није постојао.
Пре пар дана почела је нова реконструкција Скадарлије, а оно што ће је издвојити од претходних је то што ће се одабиром аутентичног камена и камена који је сличан том првобитном, вратити изглед Скадарлије којом су ходали Јакшић, Нушић и други великани упамћени у нашој историји.
Реконструкција која ће вратити аутентичност Скадарлији
Како је најављено обнова Скадарлије ће се састојати из три фазе, а са првом се кренуло након обнове чесме на углу са Симином улицом. Иако су слике асфалтиране Скадарлије подигле буру на друштвеним мрежама, како је и најављено то је само била једна од фаза реконструкције боемске четврти. Када је склоњена калдрма на као подлога је постављенон 25 центиметара крупног камена, па 15 центиметара ситног камена, а преко свега тога је урађено осам центиметара асфалта.
С обзиром на то да је урађена таква врста подлоге, важно је напоменути да деценијама неће морати да се ради нова реконструкција, јер на калдрми без обзира на временске услове неће доћи до деформитета, већ ће остајати у оном облику који ће добити након потпуне реконструкције. На такву подлогу почело је постављање аутентичног камена који је претходно очишћен и опран, а све је урађено како би део Београда који је туристички најпосећенији изгледао лепше.
Када буде завршено постављање камена на ред ће доћи фуговање, односно попуњавање рупа између камена које ће употпунити изглед калдрме, али и донети предности које стара калдрма није имала. Наиме, материјал који ће се користити при фуговању ће имати додатак који одбија мраз и воду, а због тога што се ради на томе да површина буде што равнија неће бити проблема да вам ципела упада у рупе које су раније постојале.
Такође, како је рекао градски менаџер Горан Весић, ова фаза реконструкције не обухвата само реконструисање камених коцки, већ и реконструкцију водоводних цеви.
Дакле, након завршетка прве фаза обнове која обухвата део улице од Страхињића бана до Господар Јевремове улице, а која је у току, отпочеће се са још две фазе на делу од Јевремове до Зетске и од Зетске улице до Булевара деспота Стефана. Све три фазе реконструкције планирано је да трају до пролећа, како би се избегло затварање летњих башти.