НЕВЕРОВАТНИ ДЕТАЉИ О СПОМЕНИКУ КНЕЗУ МИХАИЛУ: Говорили су да је РУГЛО ГРАДА и да се скулптор од СРАМОТЕ УБИО
Град Београд је изабрао извођача за реконструкцију споменика кнезу Михаилу.
У току је процедура која претходи потписивању уговора, које се очекује током следеће недеље, а чим уговор буде потписан почеће извођење радова.
И ЧУВЕНИ "КОЊ" СЕ ОБНАВЉА! Ускоро ће и споменик КНЕЗУ МИХАЈЛУ бити реконструисан (ФОТО)
У НАЈВЕЋОЈ ЗГРАДИ У СРБИЈИ ЖИВИ 3.500 ЉУДИ! Има 795 станова, 62 улаза, а ево где се налази (ФОТО)
ПУТНИЦИ ГА ОБОЖАВАЈУ: Упознајте Љубу, НАЈОМИЉЕНИЈЕГ ВОЗАЧА у граду, о њему прича цео Београд (ФОТО)
За разлику од Победника, кнез Михаило и његов вранац остају на свом месту, а Београђани и гости града имаће прилику да виде како мањи, али ништа мање значајан споменик добија ново рухо.
Кнез Михаило Обреновић, владар који је коначно ослободио Србију од Турака, убијен је у Кошутњаку 29. маја 1868. године. Само неколико дана касније, 2. јуна, основан је "Главни одбор за сакупљање прилога за споменик блажене памети кнезу Михаилу М. Обреновићу ИИИ".
Чланови овог Одбора планирали су да саграде помен-капелу на месту кнежеве погибије и подигну му споменик на тргу преко пута Народног позоришта, које је Михаиловом заслугом подигнуто.
Временом се одустало од капеле, па је у Кошутњаку откривено само неупадљиво спомен обележје, а за решење споменика у граду је расписан међународни конкурс. После бурних уметничких расправа и полемика, посао је 1873. године поверен италијанском вајару Енрику Пацију, који је у то време уживао приличан углед у Европи.
За споменик, став коња и положај кнежеве фигуре, Паци је узор нашао у два споменика коњаницима у Фиренци - Козиму и Фердинанду Медичију. Кип је поставио на рељефно бронзано постоље, а цела композиција смештена је на другом, носећем постаменту, који је обложен мермерним плочама, с украсима у бронзи и бронзаним плочама с именима градова које је кнез Михаило ослободио од Турака.
Рељефне сцене на бронзаном постољу израђене су по цртежима архитекте Константина Јовановића и приказују Милоша Обреновића у Такову, Народну депутацију пред кнезом, Српског гуслара и Србе који полажу заклетву на гробу кнеза Михаила.
У литератури се може наћи податак да је споменик је постављен тако да је Михаило лицем окренут и да руком показује ка Старој Србији, односно Призрену.
НА КАЛЕМЕГДАНУ има НОВОСТИ, да ли је то заменик ПОБЕДНИКА? (ФОТО)
Знате ли коју птицу "Победник" држи у руци? Одговор на ово питање повезан је са ДРУГИМ ИМЕНОМ СПОМЕНИКА (ФОТО)
Кинески туристи ПРЕПЛАВИЛИ БЕОГРАД: Шта их доводи у наш град и због чега смо им постали ОМИЉЕНА ДЕСТИНАЦИЈА?
Можда је намера одбора за постављање споменика била таква, али једноставна провера на Гуглу данас показује да је кнез окренут ка Нишу, односно да му је поглед усмерен источније од Косова...
Споменик Михаилу Обреновићу на тргу је откривен на Светог Николу 1882. године, славу династије Обреновић.
Свечаности је присуствовала свеукупна београдска елита, а из Италије је дошао и аутор Енрико Паци, који је тог дана од краља Милана Обреновића примио орден Витеза таковског реда другог степена.
Али, кад је свилени покривач скинут са скулптуре, много Београђани били су непријатно изненађени - кнез Михаило био је гологлав!
У оно доба, наиме, свако је носио шешир, шајкачу, цилиндар... зависно од положаја у друштву и доба дана, али излазак на улицу без капе сматран је некултурним и неумесним. А кнез је био овековечен баш тако!
То је била чињеница. Неко је на њу додао да је посреди вајарева грешка, други да се вајар горко каје и стиди... и већ до вечери цео Београд причао је да је Енрико Паци, зато што је извајао гологлавог кнеза - починио самоубиство!
Данима су се аброноше, али и новине, бавиле тиме, иако се Паци, са орденом и исплаћеним хонораром, вратио у родну Италију. Не знајући да су га Београђани "сахранили", српску престоницу и Србе сачувао је у веоам лепој успомени. Умро је у осамдесетој години, 1899. у Фиренци.
Приликом копања темеља за постамент споменика, откривено је римско гробље и у њему су пронађени остаци житеља Сингидунума, сахрањених усправно, у гробницама налик на бунаре. А након ослобођења Београда октобра 1944. године, на Тргу републике је сахрањена група војника совјетске Црвене армије, изгинулих ту у жестоком борбама за освајање Народног позоришта. По завршетку рата они су ексхумирани и пребачени на Гробље ослободилаца Београда...
БЕОГРАД је престоница међу 10 топ дестинација за 2020! Туристи не долазе само због ноћног провода, већ и ЗБОГ ОВОГА!
Александар И Карађорђевић и Вудро Вилсон добијају СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈА: Ево шта повезује ова два владара!
ЉУБАВ И ЛЕПИ МАНИРИ НЕ МАРЕ ЗА ГОДИНЕ: Ово је ФОТОГРАФИЈА ДАНА која је ОДУШЕВИЛА БЕОГРАЂАНЕ!
БОРИО СЕ ЗА СРБИЈУ КАО ЗА СВОЈУ ОТАЏБИНУ! Ко је Николај Кравцов, РУСКИ ХЕРОЈ који добија улицу у Београду
РУСИ ОБЈАВИЛИ ТАЈНА ДОКУМЕНТА О ОСЛОБАЂАЊУ БЕОГРАДА! Немци спремали ТОТАЛНО ИСТРЕБЉЕЊЕ (ВИДЕО)
Нико до сада београдском Победнику није пришао БЛИЖЕ: Невероватни детаљи које досад нисте могли да видите (ВИДЕО)