Ускоро меморијални комплекс: Расписан конкурс за пројекат рестаурације библиотеке на Косанчићевом венцу
Бомбардовањем библиотеке покушали да униште сведочанства о српском народу
Град Београд почео је остваривање плана да Народна библиотека на Косанчићевом венцу оживи као меморијални комплекс. Завод за заштиту споменика културе расписао је тендер за израду техничке документације, а после завршеног пројекта започеће рестаурација и конзервација остатака овог порушеног здања. Према ранијим најавама, радови би могли да почну следеће године.
СВАКА ЧАСТ: Народна библиотека Србије прославља 185 ГОДИНА постојања
Остаци библиотеке, срушене у шестоаприлском бомбардовању Београда, последњи пут су конзервирани 70-их година када је и рађено археолошко истраживање простора. Градски урбанисти су становишта да се на рушевинама не гради нови објекат, већ да се постојећи обнови и представи суграђанима декоративно осветљен. Пројекат ће бити рађен у складу са идејним решењем архитекте Бориса Подреке.
- Остаци Народне библиотеке су склони паду. Када је последњи пут рађена конзервација, сводови зидани од опеке су подзидани бетонском конструкцијом. Потребно је обезбедити надземне остатке и заштитити их од рушења, а пројектом је неопходно предвидети конзервацију и рестаурацију свих зидова, као и увођење платформе, степеништа и рампе. Такође, пројектом је замишљена и презентација меморијалног простора, како би посетиоци имали приступ. Прецизни датуми почетка радова биће познати након израде техничке документације - кажу из Завода за заштиту споменика културе Београда.
Како је одраније познато, у спомен-парк моћи ће да се закорачи из Улице Косанчићев венац, а простор ће садржати трибину на којој ће посетиоци моћи да се одморе и чују о историјату Народне библиотеке. На делу изнад трибине биће постављени црни бетонски монолити од разбацаних књига, а на супротном крају налазиће се цветни врт. Ова два простора повезиваће рампа. У оквиру меморијала биће изграђен и мали трг са клупама, фонтаном и информативном таблом.
Срушена у бомбардовању 1941.
Зграда Народне библиотеке на Косанчићевом венцу подигнута је по пројекту истакнутог архитекте Бранка Таназевића. Објекат је срушен током немачког бомбардовања Београда 6. априла 1941. године, када је страдао и велики део књижног фонда. Библиотека је подигнута на месту старе куће Милија Марковића Распопа, у којој је од 1861. године пословала чувена књижара-папирница Велимира Валожића, а касније и сликарска школа Стевана Тодоровића, као и сликарска школа Чеха Кирила Кутлика. Порушена зграда Народне библиотеке је здање наменски подигнуто и у њему се чувало више од 300.000 штампаних књига.