Весић: Ђинђићев живот је био брз, прави симбол је стрела
За неколико месеци ће бити 15 година од убиства, ми ћемо коначно добити споменик Зорану Ђинђићу
Сам споменик убијеном премијеру Србије Зорану Ђинђићу има симболику јер ако нешто може да симболизује његов живот, то је стрела, изјавио је данас градски менаџер Горан Весић поводом идејног решења меморијалног споменика Зорану Ђинђићу. Весић је на РТС рекао да је један део живота провео радиће са Ђинђићем чији је живот, каже, био брз.
ИМА ВЕЗЕ СА РУСИЈОМ: Знате ли како је београдско насеље Коњарник добило име?
Случај тровања деце у београдским школама: Власник кетеринга пуштен из притвора
- Покушавао је да освоји неке нове просторе, да мења ствари у друштву. Није се обазирао на последице и брзина је можда једна од његових основних карактеристика - навео је Весић.
Жири за избор идејног решења споменика изабрао је рад под називом "Стрела" аутора Мрђана Бајића, а споменик ће бити постављен 12. марта 2018. на Студентском тргу, на годишњицу убиства премијера Ђинђића.
- За неколико месеци ће бити 15 година од убиства, ми ћемо коначно добити споменик Зорану Ђинђићу - рекао је Весић и истакао да се споменик подиже на предлог председника Александра Вучиха. Тај предлог је, каже, један цивилизацијски искорак у Србији.
- Вучић и Ђинђић нису били политички истомишљеници, али је Вучић предложио да му се подигне споменик. То је веома важно за само наше друштво - наглашава Весић.
Споменик ће бити постављен 12. марта идуће године, како је и обећао Вучић када је предложио подизање споменика.
- Веома је важно што је иницијатива потекла од председника и што је ово државна иницијатива, јер Ђинђић, када је убијен, није убијен само као човек, он је убијен као премијер и ти пуцњи су били пуцњи у државу. Зато је важно да држава на тај начин реагује - наводи Весић.
Споменик ће бити висине 6,20 метара, бело-сребрне боје у облику стреле, усмерене на горе, која је на делу прекинута.
- Та стрела је прекинута, али је настављена. Она има једну другу симболику. Показује да Србија сада наставља тим путем иако је у једном тренутку та стрела бити прекинута - рекао је Весић.
Навео је да ће у оквиру самог споменика постојати звучна инсталација, те ће посетиоци који приђу на метар, два од споменику моћи да чују жамор града, односно компјутер ће генерисати звуке града, и делове цитата из Ђинђићевих говора.
- На тај начин биће то јединствен споменик - каже Весић.
Поновио је да ће цео Студентски трг бити реконструисан у оквиру претварања центра града у пешачку зону, те да ће изгледати слично као Обилећев венац. Прецизирао је да ће улица од Народног позоришта до Студентског трга бити затворена за саобраћај. То ће, каже, бити улица културе, пошто ту почиње Народно позориште, а завршава се Етнорафским музејем испред кога ће бити постављени артефакти самог музеја. Навео је и да ће се у средини Студентског трга налазити излаз из гараже која ће имати 950 места за паркирање. Сада ће, каже, бити расписан позив за јавно-приватно партнерство за гаражу чија избрадња ће, како се очекује, почети у другој половини 2018. године. Говорећи о радовима на реконструкцији неколико улица у граду, Весић каже да ће сви радови на Славији, Булевару ослобођења и Рузвелтовој улици бити завршени до 16. новембра.
- Рузвелтова ће бити завршена раније. Трудимо се да радови буду завршени раније, то не смем да обећам, али мислим да ћемо успети да буду пре 16. новембра - каже Весић.
Када је реч о Бранковом мосту, Весић је навео да ће радови бити завршени током јесени и да ће 10. децембра на мосту бити пет трака које ће се користити, уместо садашње четири, с тим што ће бити затворена само жута трака из правца Новог Београда према старом граду јер ће ту морати још да остану машине. Најавио је да су следеће године планирани радови у Улици кнеза Милоша, радиће се и Трг Републике, Студентски трг, а почеће и радови од Рузвелтове, целим потезом до Калемегдана, односно 27. марта и Цара Душана.
- Град треба да се уреди, деценијама није обновљен. Време је да овај град постане сређен, да постане прави европски град - закључио је Весић.