Весић: Новоотворена установа ''Предах'' једна од најбољих у Европи
Заменик градоначелника Београда Горан Весић присуствовао је данас, у друштву министра за рад, запошљавање, социјална и борачка питања Зорана Ђорђевића и секретарке за социјалну заштиту Наташе Станисављевић, отварању организационе јединице ''Предах” у оквиру Центра за смештај и дневни боравак деце ометене у развоју.
Весић је истакао да се ова установа по својим карактеристикама, степену заштите и комфора може поредити са оваквим објектима у најразвијенијим земљама света.
– Ово је први овакав објекат у Србији, најбољи у овом тренутку на Балкану и сигурно један од најбољих у Европи. Не постоји ниједан стандард који се примењује када су у питању особе са аутизмом који овде није примењен и заиста сам поносан, али и захвалан свима који су дали свој допринос да имамо овакав објекат – рекао је Весић, додајући да је ово стандард који треба да следе и друге локалне самоуправе.
Студент из Београда испод јастука нашао слово "С", а на тераси ПРАМЕН ЖЕНСКЕ КОСЕ, а онда му је кренула КРВ
ПОТРЕБНО ЈЕ СТРПЉЕЊЕ: Велике измене у превозу, ЕВО КОЈЕ СУ УЛИЦЕ ЗАТВОРЕНЕ И КОЈИ СУ АЛТЕРНАТИВНИ ПРАВЦИ
Београдски хероји не одустају од екологије: Ови људи доносе зеленију будућност својим суграђанима
Он је нагласио да је жеља била да се данас, на Дан особа са аутизмом, пошаље симболична порука и да се отвори овај објекат.
– Објекат има око две хиљаде квадрата, а у њега је уложено око 400 милиона динара односно око 3,5 милиона евра. Ми сматрамо да је наша обавеза да помогнемо онима који су другачији, да се осећају равноправним члановима нашег друштва и то је најважнија порука коју данас треба да пошаљемо. Без озира на различитости и на то да ли неко од чланова нашег друштва има одређених сметњи, он мора да има исту подршку друштва – истакао је Весић.
Он је подсетио да Град Београд у овом тренутку има 16 центара за особе са сметњама у развоју у којима борави око 600 особа, а од тог броја трећину представљају особе са аутизмом. Ово је први објекат у коме особе са аутизмом могу да спавају и проведу и до 45 дана годишње.
– На овај начин показујемо да, када је у питању социјална заштита, достижемо стандарде најразвијенијих земаља јер издвајамо много више средстава за ову намену. То показује да смо једно одговорно друштво које води рачуна о сваком свом појединцу – истакао је Весић.
Секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић рекла је да је ''Предах'' намењен за привремени и повремени смештај корисника са сметњама у развоју, који у овој установи максимално могу боравити 45 дана у току године, а 20 дана у континуитету.
– Родитељ сам бира колико жели да његово дете буде у нашем боравку. Објекат је уређен по свим светским стандардима, доступан је корисницима и налази се у безбедном окружењу. Циљ ове услуге јесте да се развијају вештине самосталног живота, подстиче се њихово шире укључивање у заједницу и оно што је најважније, ово је услуга подршке породицама. Јачамо породице како би корисници што дуже боравили у својим породицама, јер ми смо ту да им пружимо помоћ и подршку која им је потребна – појаснила је секретарка.
Да би се користила ова услуга, потребно је да се родитељи обрате центрима са социјлани рад, то је упутни орган који потом шаље корисника у установу ''Предах'', навела је она и додала да се све ради преко Центра за социјлни рад и решења матичног центра.
Наташа Станисављевић захвалила је министру Ђорђевићу на подршци коју је ово министарство дало приликом лиценцирања ове установе, као и Граду Београду и заменику градоначелника на иницијативи да се овај обејакт отвори баш на данашњи дан.
Министар Зоран Ђорђевић навео је да ће овај објекат бити пример за читаву Србију, на чему је честитао Граду Београду. Он је додао да су услови такви да ће корисници имати најбољу могућу услугу.
– Трудићемо се да овако високо подигнуту лествицу стандарда успоставимо у читавој земљи. То је програм Владе Србије по којем однос са грађанима и према њиховим потребама мора да буде на највишем нивоу – рекао је Ђорђевић.
ВАЖНО! Од 1. априла велике измене у Београду! Укидају се троле, а неки бусеви мењају трасу...
Здрава исхрана будућности: Микро свет Јане Митровић чини живот бољим
Вујовић поручила лидерима СЗС: Нећете нас спутати да истрајемо у борби за бољи положај жена
Министар је потом уручио лиценцу за рад овог објекта, наглашавајући да инспекција није имала никакве дилеме по том питању. Он је пожелео успех у раду свим запосленима.
Капацитет установе је за 51 корисника са четрнаест стамбених јединица.
Догађају су присуствовали Ненад Нерић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, социјална и борачка питања, Зорица Павловић, директорка Градског центра за социјални рад, Петар Јорданов, директор Центра за смештај деце и омладине ометене у развоју, и Сузана Мишић, директорка Геронтолошког центра Београд.