ВЕСИЋ О ПЛАНОВИМА ЗА БЕОГРАД: Град се спушта на реке и почиње да користи скоро 200 километара обала
Гради се на 1.100 локација
Градски менаџер Горан Весић изјавио је данас да је, 150 година од када је урађен први урбанистички план Београда и од када је израђен први пројекат Закона о регулисању вароши Београда, престоница покривена урбанистичким плановима на скоро 60 одсто територије.
Плато испред Дома омладине добија ПОТПУНО НОВИ ИЗГЛЕД (ФОТО)
Весић је у ауторском тексту за лист Политика рекао да је највећи допринос учињен последње три године, од када је Скупштина Београда усвојила нови Генерални план са плановима генералне регулације и преко 120 урбанистичких планова детаљне регулације.
Градоначелник Синиша Мали представио "бгпортал" - нови комунални портал Града Београда!
- Усвајањем тих планова одредили смо стратешке правце развоја Београда, спуштање на реке, коришћење запуштених индустријских и привредних зона у центру града за нова развојна подручја уместо неконтролисаног ширења ка периферији, као и давање приоритета еколошки прихватљивој хијерархији саобраћаја, где предност имају пешаци, бициклисти и возила јавног превоза - навео је Весић.
Он је рекао да Београд данас има око 1.100 градилишта и да данас у Србији нема грађевинске фирме без посла те да је број незапослених у Београду први пут у последњих десет година испод сто хиљада.
Рекао је да ће последњих четрдесет месеци остати упамћено у историји Београда као време у коме је заувек промењен правац развоја града.
- С обзиром на то да се Београд ширио према својим ободима који углавном нису били урабнизовани, град је имао све веће комуналне трошкове. Да би се то променило, било је неопходно да се промени правац у ком се град развија - рекао је Весић.
Он је указао да се Београд коначно спушта на своје реке и почиње да користи скоро 200 километара обала.
- Зато, скоро сви наши велики пројекти имају везе са рекама. Не само Београд на води, већ и пројекат Макишко поље узводно од Аде Циганлије, Блок 18, који се налази преко пута Београда на води на десној обали Саве, простор између Луке Београд и Панчевачког моста... - навео је градски менаџер.
На тај начин, објашњава, остварује се визија Београда на рекама, коју је, како каже, имао још кнез Милош тридесетих година 19. века.
- Повећавамо атрактивност нашег града за стране и домаће инвеститоре, јер су пројекти на рекама интересантнији за улагање. Најзад, оно што је можда најважније, ширимо град, али у деловима у којима већ постоји инфраструктура, путеви, водовод, струја и канализација. То значи да реализација тих пројеката неће додатно коштати грађане Београда - истиче Весић.
Београдска општина Врачар се братими са срцем СВЕТСКЕ МЕТРОПОЛЕ
Он је објаснио да је због наслеђених проблема града, који сежу деценијама уназад, граду потребно скоро 700 милиона евра само за обнову градских улица кроз које пролази јавни превоз, скоро милијарду евра за изградњу недостајуће канализације и пет фабрика за прераду отпадних вода, те како је навео, више од 300 милиона евра како би се решио проблем депоније комуналног отпада у Винчи…
- Београд полако постаје модерна европска престоница 21. века и природни центар Балкана. Овај процес ће трајати деценијама, али су створени услови да се Београд гради и развија - рекао је Весић.
Весић у тексту напомиње и да ће Град Београд ове године издати грађевинске дозволе за више од милион квадрата.