ЧУДО У ДУБАИЈУ: ПОГЛЕДАЈТЕ ШТА су сада смислили (ФОТО/ВИДЕО)
Невероватно
Посетиоци Дубаија ће од сада имати и најновију атркацију која ће представљати заправо спону између новог и старог дела овог најмногољуднијег града Уједињених Арапских Емирата.
Прочитајте и :
Наиме, у питању је ни мање ни више него огроман рам тј. највећи рам за слике икада направљен у свету.
Ово чудо, које је у исто време и позлаћен торањ за посматрање, високо је 150 метара, а ширина између оквира 93 метара.
Посетиоци ће моћи да уживају у погледу који обухвата пун круг тј. моћи ће да уживају у разлици старог и ултра модерног дела Дубаија
Погледајте 8 необјашњивих појава стамбених зграда
Јужно од рама постиру се најпознатији облакодери на свету. Међу њима је и незаобилазна зграда Бурџ Калифа која је управо суптротно постављена у односу на део града где се налазе најстарије зграде. Тиме је и сам рам добио на значају као и своју сврху.
Процењују да ће овај позлаћени рам постати главна атракција овог града.
Постоји и музеј који се налази у доњим деловима овог рама где се приказују путешествије Дубаија од уснулог рибарског села па све до светског одредишта док се у међувремену приказује визија како ће Емирати изгледати 2050. године.
Међутим, у целој овој причи постоји један проблем!
Наиме, архитетка Фернандо Донис, мексичког порекла, тврди да је идеја о огромном раму за слике од 68 милиона долара украдена од њега.
Донис је победио на међународном такмичењу 2008. године, које су организовали општина Дубаи и Тисен Круп Еливејтор, дизајнирајући, како су они захтевали, нову "високо симболичну структуру за Дубаи".
СОЛИТЕР у Дубаију већ горео: Зграда УКЛЕТА због ИМЕНА које су јој дали?! (ФОТО/ВИДЕО)
Одржана под покровитељством Међународне уније архитеката (УИА), организације УНЕСЦО-а, такмичење је привукло преко 900 учесника. Услови описани у званичним правилима такмичења навели су да ће архитекта победник бити узет у обзир у разматрање за реализацију од стране саме општине Дубајија, и ако буде наручена, искористити само када уговор буде потписан од обе стране. Победник би задржао ауторска права и њихов дизајн се не би могао користити - чак ни деломично - без њихове формалне сагласности.
Међутим, Донис је прошле године рекао да је општина у Дубаију направила неке мање промене у свом дизајнерском уласку и наставила са пројектом, а да није потписао уговор са њим.
У тужби за интелектуалну својину која је поднесена у САД 2016. години, Донис је тврдио да није био укључен у процес изградње или добио икакво обештећење.
Едвард Кларис, један од адвоката из Њујорка који је поднео тужбу, објаснио је да је жалба донета у САД јер "општина Дубаи не дозвољава да буде тужена у Дубаију". Тај случај је добровољно повучен прошлог месеца због онога што је Кларис описао као процесно и правосудно питање.
Али додао је да је ствар далеко од краја.
Због грешке у дизајну мораће да униште 200.000 пасоша
Донис је затим рекао да је "врло срећан" да види да је оквир изграђен, али је остао "разочаран што његова права нису поштована".
Веб сајт Дубаи Фраме тренутно даје заслуге Донис-у за дизајн, али захтеви CNN-a за коментаре од стране општине о тврдњама архитекте су остали без одговора. Портпарол ТисенКруп-а рекао је да није могао коментарисати ово питање јер представљају наводно трговинско неслагање између општине Дубаија и Дониса.
МИСЛЕ ДА НИСУ ДОТРАЈАЛЕ: 8.000 Московљана НА НОГАМА због РУШЕЊА зграда из совјетског периода (ФОТО)
УИА је саопштила у e-mail поруци да је под другом управом од 2015. године и није имала информације из прве руке о фрејму у Дубаију. Додао је да је догађај у 2008. години правилно изведен, у складу са принципима садржаним у правилима УНЕСЦО-а, и да није могла легално интервенисати након такмичења.
За Дониса правна битка ће се наставити и остаје питање принципа, али, он се такође нада да ће добити још једно признање за свој рад на оквирима, као и финансијску надокнаду.
Кларис је изјавио да планира да надгледа како Општина Дубаи наставља са трговањем и међународним оглашавањем рама, како би се утврдило да ли постоје додатне могућности за судске поступке.
Донис је додао да о случају се треба причати како се не би то поновило.