Борба против дигиталног насиља: КО све сноси МОРАЛНУ ОДГОВОРНОСТ?
Примером добре и лоше тајне спеијалиста школске психологије Биљана Лајовић дефинисала улогу пријатеља жртве
Сајбербулинг, речима специјалисте школске психологије Биљане Лајовић, обухвата социјално искључивање, емоционално, тј. психичко насиље и сексуално насиље - све на интернету. У медијима се, уједно појавила још једна подела - на директно и дигитално насиље преко посредника. Ипак, Лајовић је мишљења да сваки учесник у насиљу сноси одговорност, те да се нечије "посредновање" изједначава са саучесништвом.
Родитељи обратите пажњу! Овако педофили навлаче децу да им шаљу своје голе фотографије
- Ја се веома залажем за личну одговорност у сваком понашњу, па тако мислим да се тиме разводњава одговорност “посредника”. Свако од нас је одговоран за оно што ради - каже истичући да је поменута подела, како је оценила, вештачка.
Она је у телефонском разговру за portal SrbijaDanas.com definisala дигитално насиље као злоупотребу савремених технологија са циљем да се другој особи нанесе емоционални бол, па на тим основама образложила наведени став.
- Када знаш да некога злоупотребљаваш за нешто што може да му нанесе бол, то је исто учествовање, а посредништво је само еуфемизам - наглашава додајући да на исти начин посматра "посредовање" у трговини људима.
Сматра да се у тој, једнако морално дискутабилној улози, може наћи било ко.
- Буквално свако може да буде сакривен иза шифре, лозинке, лажног имена или профила. То је највећа невоља у дигиталном свету - упозорила је на "сенку анонимности која пружа могућност да се ради свашта".
Лајовић је мишљења да одговорност сносе и они на другој страни. Поред жртве дигиталног насиља која треба да зна како да заштити себе (више о томе на ОВОМ ЛИНКУ), сви којима се обрати за помоћ треба да знају шта да чине.
- То је питање и добре и лоше тајне. Ако се ја поверим својој доброј другарици, тражим јој да то ником не каже, а онда јој саопштим како ме неко малтретира, њено је да изговори како то мора да каже некоме ко може да ми помогне - илустровала је примером значај пријатеља у животу детета које се, у случају откривања потенцијалних опасности из дигиталне сфере, срами признања пред родитељем.
Савет психолога: Ово МОРАТЕ да урадите да бисте знали шта ваша ДЕЦА раде на ИНТЕРНЕТУ
- Хуманост, другарство, разумевање других. Без тога не може да се спречи никакво насиље, па ни дигитално - закључује она.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!