ДЕЦА У МРЕЖИ ИНТЕРНЕТА: У којој мери родитељи треба да брину и кад угрожавају дечију приватност?!
Деца су изложена опасности управо због природе информационих технологија, њихових садржаја и врло добре приступачности
Сам развој информационих технологија довео је до појаве једног новог новог облика тзв. "електронског насиља" које је свакако штетно за појединца или за групу људи.
Самом природом Интернета и коришћењем друштвених мрежа, деца су изложена опасности управо због природе информационих технологија, њихове отворености и ширине за различите садржаје. Неретко, деца могу упасти у клопку тако што се дописују са особама које не познају у "реалном" свету, па се у најгорим случајевима може десити да буду жртве педофила или других група.
Поставља се питање - у којој мери родитељи треба да брину о деци у вези са њиховим коришћењем друштвених мрежа, али и до које границе треба ићи када је реч о нарушавању дечије приватности.
За портал SrbijaDanas.com психолог Александра Јанковић сматра да је најбоља препорука повратак на разговор родитеља са децом, јер, како је рекла "она је у данашње време често изгубљена ". Притом, никако не треба улазити у облике шпијунаже, али родитељи морају бити добро информисани када је реч о коришћењу интернета од стране њихове деце.
Поставља се и питање које је као мач са две оштрице - кад родитељи угрожавју дечију приватност?! Како је рекла наша саговорница, треба увек градити однос поверења да би родитељи знали истину.
- Све кампање које су усвојене у европским земљама, своде се на правила како се не сме уништавати слобода детета, и ту су разне активности недозвољене, што је у суштини мач са две оштрице. Наравно да велико залажење у дечију приватност и интиму није препорука. Битно је питање мере у свему. Кроз правилну комуникацију са дететом можете да исконтролишете ситуацију. Наравно да не треба шпијунирати нити лагати , већ треба градити однос типа „желим да знам шта све тебе на друштвеним мрежама занима “. Никако насилно не треба улазити у њихов свет - деца су свакако спретнија од родитеља и наћи ће начин да избегну истину уколико то желе - рекла је Александра Јанковић.
- Вратити ствари на разговор, на комуникацију која је често изгубљена. Све се своди на питања Шта је било у школи? Колико ти пара треба? Итд. О неким стварима увек треба разговарати. Родитељ може да започне ту тему у било ком узрасту, и да каже „стварно немам намеру да угрожавам твоју слободу, као што не бих волела да ти мени упадаш у моје четове, али мислим да је у реду да о таквим стварима разговарамао“. Заправо, ништа се неће постићи ако комуникација родтеља са дететом не буде добром нивоу - сматра наша саговорница.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!