ПИТАЛИ СМО СТРУЧЊАКА: Када деци треба дати користе Фејсбук, Снепчет и Инстаграм?
Многи родитељи не обраћају пажњу на то да ли им деца имају налоге на друштвеним мрежама
Граница узраста деце који отварају своје профиле на друштвеним мрежама значајно се померила. Уредник портала E-sigurnost.net Јован Шикања саветује родитеље да би требало да што је више могуће одложе приључивање деце на друштвене мреже.
- Деца превише млада почињу да отварају профиле на Фејсбуку, Снепчету, Инстаграму, Јутјубу и да ту постављају неки свој садржај. Није реткост да се на те друштвене мреже региструју деца која имају од 6 до 8 година. На то би родитељи заиста могли да обрате пажњу – упозорава Шикања за SrbijaDanas.com.
Шикања упозорава да су друшвене мреже управо место где се најчешће региструје вршњачко насиље на интернету.
СЕКТЕ ВРЕБАЈУ НА ИНТЕРНЕТУ: Родитељи, посебну пажњу обратите на ВИДЕО ИГРИЦЕ које играју ваша деца!
- Дете које је тек кренуло у школу није у могућности да са 7 година појми ствари на исти начин као и деца старијег узраста. Пре неки дан сам видео Јутјуб канал детета од 7 или 8 година које има свој туторијал како се користи лемилица и сличне ствари. Све је то лепо, али одлазак тако мале деце на друштвене мреже носи одређене ризике. Родитељи треба да припазе на то и шта деца раде на таблетима, смарт телефонима, а не само на десктоп или лаптоп рачунарима. Приступ интернету и друштвеним мрежама је на један клик.
ДЕЦА У МРЕЖИ ИНТЕРНЕТА: У којој мери родитељи треба да брину и кад угрожавају дечију приватност?!
На Фејсбук тек на крају основне школе
Он каже да би било контрапродуктивно деци забрањавити да користе интернет, али да контрола свакако мора да постоји.
- Не знам да ли ће се стручњаци за психологију деце сложити са овиме, али по мом мишљењу дете треба да има рани приступ интернет технологијама. Међутим, постоје разне ствари на које треба обратити пажњу, а које нису довољно сигурне и нису примерене малом детету. Као што увек постоје одређене ствари које се једноставно не приказују детету на телевизији или другде, исто тако и на интернету постоје садржаји који нису за дете.
Родитељи би по речима Шикање требали да имају увид у то шта им малолетна деца раде на друштвеним мрежама.
- Основни савет родитељима је да припазе и провере шта им деца раде на Фејсбуку или Снепчету. Доњи лимит за Фејсбук налог је био око 13 или 14 година. У питању је период када деца завршавају или су завршила основну школу и већ су прилично зрела за улазак у такве ствари. Ако се детету мањег узраста дозволи одлазак на друштвене мреже, самим тим се повећава и ризик онога што му се ту може догодити.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!