ПСИХОЛОГ О СЛУЧАЈУ ПЕДОФИЛА ИЗ БАРАЈЕВА: Едукујте децу, не смеју имати потпуну слободу на Интернету
Опасности које прете деци на друштвеним мрежама су далеко бројније од користи
Случај младића (26) из Барајева који је приведен прошле недеље због сумње да је навео деветогодишњу девојчицу из Ниша да му пошаље видео-клип на ком мастурбира, још увек потреса Србију.
Навео девојчицу из Ниша да МАСТУРБИРА пред камерама, а она хтела да се пријаве за "48 САТИ СВАДБА"
Бранислава Павловић, клинички психолог и породични терапеут у разговору за портал SrbijaDanas.com открива да ли је могуће заштитити децу од оваквих насилника, као и то шта је најважније при томе. Иако су данашње младе генерације рачунарски далеко образованије од родитеља, њихова одговорност да их заштите и едукацијом упознају са опасностима које им прете са Интернета.
- Превенција и едукација свакако јесу најбоља заштита и као што дете одређеног узраста нећете пустити само на улицу, тако му не би требало дати потпуну слободу на Интернету- изјавила је Павловић, клинички психолог и породични терапеут.
ЗЛАТКО ЈЕ ОБЉУБИО РОЂАКУ (6), А ОНДА ШОКИРАО ИЗЈАВОМ: Срамна ПОНУДА педофила из Смедерева
Срећа у несрећи је у томе што су родитељи на време приметили шта се дешава са њиховом ћерком и спречили већу катастрофу. То, међутим, није увек случај.
- Колико смо пута само прочитали сличне вести- да су деца на превару намамљена на састанак, искоришћена и ко зна шта још, а родитељи нису имали појма о томе. Девојчица од 9 година није смела имати потпуну слободу на Интернету и да је родитељски надзор неопходан, нарочито у том периоду - сматра Бранислава и додаје да она вероватно није ни свесна какву је опасност избегла:
Како заштитити децу на интернету:
- не улазити у причу са непознатим људима
- никоме не слати фотографије или видео снимке
- не откривати своје податке никоме
- превенција и едукација о свим користима, али и опасностима
- Ни деца старијег узраста често не увиђају јасно шта им се може десити потпуним откривањем интиме на друштвеним мрежама.
ПРОФЕСОРКА ЕНГЛЕСКОГ ОСУЂЕНА ЗА ПЕДОФИЛИЈУ: Удата са двоје деце, обљубила ученике
Забрана коришћења Интернета свакако није решење, али контрола родитеља мора постојати, нарочито када су млађи у питању.
-Као мајка и психолог сматрам да деци није место на друштвеним мрежама или сајтовима за упознавање. С друге стране, потребмо је више јавно причати о овој теми- рекла је Бранислава и додала да је обавеза медија да што више пишу о овој теми:
ВАПАЈ МАЈКЕ МАЛОЛЕТНИЦЕ КОЈУ ЈЕ ЉУБИО ВРАЊСКИ ПЕДОФИЛ: Огорчена тражи строжу казну!
- Поред превенције и едукације, потребно је да и надлежни органи брзо реагују. Казне морају опомињати, а не охрабривати преступнике- закључила је Бранислава.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!