СЕКТЕ ВРЕБАЈУ НА ИНТЕРНЕТУ: Родитељи, посебну пажњу обратите на ВИДЕО ИГРИЦЕ које играју ваша деца!
Родитељи морају да прате савремене технологије
У последње време, сајбер насиље има све видљивије начине испољавања, па се поред необазривог коришћења друштвених мрежа, може непосредно изражавати и кроз видео игрице за најмлађе.
Недавно је широку јавност узбунила игрица која се појавила у Европи, а носи назив "Плави кит". Њена правила деца не смеју никоме говорити, играњем игрице деца постају зависна да слепо испуњавају све што од њих игрица тражи, а уколико би се у последњим нивоима доживео пораз - деца бивају охрабрена да учине нешто лоше, односно - у најгорим могућим ситуацијама, охрабрена су и да почине самоубиство.
Ко се заправо крије иза оваквих игрица и на који начин превентивно треба проверити садржаје које деца користе кроз интернет - открива за наш портал психолог Александра Јанковић.
- Родитељи морају да прате савремене технологије, јер непознавање онога чему су деца изложена може да буде поприлично незгодно. У ово време је врло битно имати добар ниво технолошке писмености и да, ако ништа друго, да се испрати шта је то чиме се бави ваше дете. Почев од тога да "постанете пријатељи". Ово није ни прва ни последња игрица у којој постојте суманута правила, у којој је све ексклузивно и где постоје јединствена правила како "нико о томе ништа не знати". Често је приступ тих људи који праве такве игрице заправо секташки. Данас имамо обиље секти које се не рекламирају као секте, него су то разне псеудонаучне или забавне организације у којима се ради о скривеним намерама - као што је одвајање од породичног окружења, од оних људи за које су деца везана - рекла је наша саговорница.
2016. ГОДИНУ ИСПРАЋАМО ПУНИ ПОНОСА: Погледајте видео о нашој борби за другарство!
Алекандра Јанковић посебно наглашава да је реч о људима који се одлично разумеју у психологију детета, па зато могу лако да манипулишу њима и кроз видео-игрице.
- Ти који праве програме, одлично се разумеју у дечију психологију. Знају како би деца желала да се искажу у периду адолесценције, а са друге стране разумевајући потребе детета – њих увлаче полако у круг који дозвољава манипулацију. У том кругу важе правила која су далеко од моралности - рекла је наша саговорница.
Поводом овога психолошкиња сматра да ће особе које се баве високотехнолошклим криминалом имати све више посла у будућности.
- Свака појава има своје позитивне и негативне стране, па и коришћење интернета. Та отвореност преко интернета је допринела томе да се информације много брже и лакше добију и усвајају, и онда постоји потенцијална опасност од неопрезности. Првенствено постављање провокативних слика. Код малолетница то може оставити велике трауме – поручује психолог - јер им се могу јавити људи који нису подобни њховом узрасту нити психолошком нивоу. Постављање проблематичних слика може оставити неке последице, као нпр. да се нека фотографија касније појави у биографији те особе, што може стопирати све њене претходне успехе и достигнућа. Треба бити врло опрезан у овим случајевима. Мој савет је да родитељи морају да се описмене у свету интернета, али пре свега да разговарају са децом о томе - ко су њихови пријатељи у виртуелном свету, каква је игрица коју они играју итд... Родитељи морају нда искористе своје социјалне вештине и да покажу радозналост не би ли сазнали чиме им се то деца баве на интернету - поручила је Александра Јанковић.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!