СТРУЧЊАК УПОЗОРАВА РОДИТЕЉЕ: Интернет је као и стваран свет ПРЕПУН НАСИЉА
Деца су на интернету подједнако изложена насиљу као и у стварном свету
Вршњачко насиље на интернету нажалост није реткост, а последице нису мале. Уредник портала E-sigurnost.net Јован Шикања наводи да родитељи често греше када интернет не посматрају истим очима као и стваран свет.
- Вршњачко насиље је само једна од опасности која вреба преко интернета. Као и стваран свет, интернет је препун насиља и треба научити како да се избегну опасне појаве. Далеко од тога да је интернет сада једно потпуно несигурно место и да тамо само вребају педофили и они који хоће да науде, али увек треба знати да и на вебу има свега онога што срећемо свакодневно у "офлајн" свету. Проблем интернета је што на њему може да постоји такозвана лажна маска анонимности. – прича Шикања за SrbijaDanas.com.
СЕКТЕ ВРЕБАЈУ НА ИНТЕРНЕТУ: Родитељи, посебну пажњу обратите на ВИДЕО ИГРИЦЕ које играју ваша деца!
Интернет је огледало "офлајн" света
Он каже да незнање родитеља представља вероватно суштину проблема.
- Највећи проблем је у дисбалансу, односно јазу генерација који се јавља између родитеља и деце. Клинци обично много више знају о рачунарима и интернету него њихови родитељи. Деца су тако у великој предности у односу на родитеље, али истовремено и у хендикепу због опасности које вребају.
Управо због овог јаза генерација родитељима је могућност контроле прилично сужена.
ОВОГ ДЕЧАКА ПЛАШЕ СЕ И РОДИТЕЉИ: Шамара, шутира и малтретира свако дете у школи
- Ако би размишљали о софтверским решењима, мислим да то није оствариво, јер већина родитеља вероватно не би знала како да их користи.
Шикања истиче да родитељи не треба да забрањују деци употребу рачунара и коришћење интернета, али да треба да имају увид у њихово понашање и оно што раде на вебу.
- Интернет је ту само један од канала онога што се догађа у офлајн свету, иза школе, испред школе, у школском дворишту.
Пријавите полицији насиље на интернету
За родитеље је најбитније да имају у виду да као што би свако насиље или малтретирање свог детета у школи или парку пријавили полицији, исто то учиње и са насиљем на интернету.
- Интернет је нешто што није одвојено реалности. Све оно што се ради на интернету има своје последице у офлајн свету. Многи старији људи још увек не појме интернет као реално место. Свака претња изречена преко интернета има своје правне последице као и у реалном свету.
Шикања додаје да полиција сада реагује и на сваку пријаву насиља преко интернета
- Полиција на такве ствари врло озбиљно реагује. Искуства показују да ћете чак и горе проћи уколико некоме претите или га малтретирате преко интернета јер се лако обезбеде докази. Када је то усмена претња у питању, онда је само моја реч против твоје, док на интернету увек остаје. За претњу преко интернета можете одговарати врло брзо.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!