"100 МРТВИХ, ПА ЋЕМО ИМАТИ МАЊИ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ" Ситуација ће се стабилизовати тек када оборимо овај ЦРНИ РЕКОРД
Подсетимо, за сада је црно рекорд износи 65 преминули за 24 часа, колико је било у недељу, 29. јуна.
Корона врус прво нам је био огромана непознаница, онда смо успели некако да му уђемо у "нарав" са сада уочавамо један парадокс, ни мало наиван. Изненађујуће, али са смањењем броја заражених расте броја умрлих!
КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Да ли је могуће спречити болести срца и крвних судова
ДА ЛИ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ ДАЈЕ ДОЖИВОТНИ ИМУНИТЕТ? Докторка Глигић открила до сада непознате детаље!
ДОДАТА НА ЦРНУ КОРОНА ЛИСТУ! Још једна општина у Србији прогласила ванредну ситуацију
На то је први указао епидемиолог и чан Кризног штаба др Предраг Кон, који је изјавио да када дође до "троцифреног броја умрлих у нашој земљи тада ће доћи до пада броја заражених".
Наиме, др Кон је овај "парадокс", како га је и сам назвао, објаснио чињеницом да смрт од ковид инфекције наступа после три или четири недеље, а до тада може да се поправи ситуација код нас када је број заражених у питању.
- Ми можемо да очекујемо да ове мере које се спроводе да дају резултате у наредне две недеље. Али бројеви су и даље веома високи па ће тек тамо у децембру доћи до побољшања. У децембру ћемо видети и то побољшање и у бројкама, али смртност ће можда бити већа - рекао је недвно у јутарњем програму на телевизији "Пинк" др Кон.
А да ћемо имати троцирфрен број умрлих, др Кон најавио је још пре седам дана дана.
- Број умрлих ће расти и то је потпуно математички јасно. То ћемо видети и у наредних пар недеља и тај број ће бити можда и троцифрен - рекао је др Кон.
Корона вирус инач се у нашој земљи се не смирује, а према свим пројекцијама како епидемиолошким, тако и математичким, тешки дани тек су тек пред нама, колико год нам звучало да је немогуће да буде још горе.
Тако бисмо врло брзо овим темпом могли да догурамо и до 10.000 потврђених случајева у дану, што би помножено са 10, колико је асимптоматских, долазимо до црне рачунице - 100.000 људи дневно могло би да буде позитивно на корона вирус! Паралално са тим иде и податак да ћемо имати више од 100 мртвих.
На жалост, по овој рачуници, мораћемо да чекамо да оборимо најцрњи рекорд, како би уследио перид смиривања ситуације.
А како се број урмлих кретао од почетка епидемије
Примера ради, ако анализирамо претходна два таласа епидемије у Србији, видећемо да је највећи број умрлих од вируса корона забележен 10. јула - 18 смртних случаја. Тог дана имали смо 386 новоболелих, но треба имати у виду да је то био сам врх криве у другом таласу када се број нових случајева кретао између 300-400 у дану.
Ипак, да је теорија др Кона релевантна, говори чињеница да како се крива у другом таласу постепено заравњавала, односно како је почетком августа опадао број новозаражених, број смртних случајева био је и даље висок.
У првој половини августа дневни број новозаражених се кретао око 250, а број смртних исхода између 5-9 у дану, што, иако у овом тренутну делује као мала бројка у односу на 61 преминуло лице данас, за претходне таласе била је и те како висока.
Примећујемо да је, рецимо, 9. августа регистровано је 236 новоболелих, док је деветоро умрло тог дана, а 20. августа када је бројка нових случајева пала на 161, петоро је преминуло.
Ако погледамо први талас епидемије, од краја марта до почетка априла број умрлих у дану углавном се кретао између 5-7, тек по једном су забележени случајеви да било осморо и деветоро умрлих. Када је реч о броју новозаражених крајем марта та бројка је углавном била испод 100, а онда је током априла расла између 200- 450, да би се у првим данима маја поново спустила испод 100.
Врх првог таласа епидемије достигли смо средином априла, тачније 16. априла када је број нових случајева заразе достигао рекордних 445 за тај период, а онда се у наредним данима тај број преполовио и крива је почела да опада. Међутим, у другој половини априла крива смртних случајева данима је "стајала у месту" односно варирала између 5-7 преминулих, што је подсећамо била висока бројка за први талас епидемије.
Тако смо дошли до чувеног "првог маја" када смо имали 196 новообелих, што свакако не може да се пореди са више од 400 колико је било у врхунцу првог таласа, али је на првомајски празник забележено чак шесторо преминулих. Подсетимо, будући да је број нових случајева заразе опадао у првим данима маја, ванредно стање у нашој земљи укинуто је 6. маја.
Када је у питању оптерећеност медицинског особља, Кон је рекао да је највећи терет пао на њих, али да нема друге чак ако "по 100 пацијената спадне да их лече два доктора - радиће то". Он се осврнуо и на нове медицинске центре који се ужурбано граде по Србији и нагласио да ће то обезбедити додатне просторне капацитете, али да ће медицинско особље и даље бити под великим притиском.
Кон је објаснио ово драматично повећање бројки због непоштовања мера због неповерења.
- Рационални страх изазива опрез и стога поштовање маске. Када би сви носили маске, бар 95 одсто, могли бисмо да живимо нормално и да не причамо о затврању. Када се носе маске нешто преко 60 одсто, онда имамо овакву ситуацију. Када се шири ирационални страх, онда креће паника што је лоше. Сада је битно да се каже истина, да се истина шири. Не кроз бомбастичне наслове којима се ствара утисак да се подстиче паника - рекао је он и додао да је "нагли успон који ми доживљавамо последица неверовања у вирус".