ГРАЂАНИ, ОВО ЈЕ ЦЕНА НЕПОШТОВАЊА МЕРА У СРБИЈИ: Пријаве пљуште на све стране, у питању су високе суме новца
Непоштовање епидемиолошких мера које су донете због сузбијања корона вируса може скупо да нас кошта, што новчано, што повећањем броја заражених.
Неке од мера које грађани Србије најчешће не поштују јесте окупљање до 30 људи у затвореном простору, али то што не држе прописану дистанце од минимун 1,5 метара.
Др Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба оштро је реаговао на слике и снимке које је добијао са наступа једне естрадне уметнице те нагласио да је у питању "бојкотовање свих епидемиолошки прописаних мера".
СРПКИЊЕ ИЗАЗВАЛЕ ПАНИКУ У ЕГИПТУ: Тестиране на корону, уместо да сачекају резултате, отишле на излет, једна заражена
БИО ЈЕ НА ГРАНИЦИ ЖИВОТА И СМРТИ: Предраг прошао корона пакао од 47 дана у болници
ДИРЕКТОР СЗО ПОХВАЛИО СРБИЈУ ЗА БОРБУ СА КОРОНОМ: Открио и у којим земљама је тренутно НАЈТЕЖА СИТУАЦИЈА
Велика прашина у јавности подигла се тако након што је Кон осудио масовна окупљања на прославама у Смедереву и Врњачкој Бањи, за које се касније утврдило да је на њима наступала Теодора Џехверовић. Одмах након тога, упутио је писмо премијерки Ани Брнабић, након чега је одржан вандредан састанак Кризног штаба, при чему су донете нове мере.
Кризни штаб упутио је писма свим градоначелницима и председницима општина у којима их подсећа да су дужни да обезбеде поштовање свих епидемиолошких мера на својој територији, без изузетка и да било каквог толерисања непоштовања мера неће бити.
Уколико се уочи макар и минимално непоштовање превентивних мера, надлежни органи су у обавези да поступају у складу са законом и такво понашање санкционишу. Ово се поготово односи на организаторе различитих догађаја широм Србије, чија је обавеза да обезбеде све услове како здравље грађана не би било угрожено.
Телефони за пријаве звоне нон-стоп
Иначе, бројеви телефона Републичке инспекције за пријаву они који не поштују епидемиолошке усијао се, а како је раније писано, последњих дана оператери имају пуне руке посла, пријаве стижу из минута у минут.
- Примамо доста пријава свакодневно. Односе се на одржавање разноразних скупова, на рад клубова, као и оне пријаве које су за неношење маске или непоштовање дистанце. Пријаве више стижу са периферије, у односу на Београд. Стизале су и за скупове од преко 1.000 људи, за непридржавање карантина, али и за непрописни рад кафића - истакли су оператери који раде на броју телеона - 011/6350322.
Мало је више оних који не би пријавили
Како би истражили колико су грађани спремни да пријаве своје комшије, појединце, било кога ко крши правила, а тиме угрожава све нас, спроведена је анкета. Испоставило се да је ипак мало више оних који се за тако нешто не би одлучили.
На питање: "Да ли ћете пријавити ако видите да неко не поштује епидемиолошке мере?", највише одговора било је поред тврдње "Не, то је надлежност инспекција, а не грађана" (357 гласова), док је одмах након тога била тврдња "Да, наравно, нервира ме бахатост појединаца" (293).
Да не жели никоме да прави проблеме изјаснило се 139 анкетираних, док је одговро "Да, ако би то могло да угрози друге људе" дало њих 123.
Сума сумарум - да не би пријавило изјаснило се њих 469 или 53 одсто, а да би то урадило њих 416 или 47 одсто.
Казне папрене
Иначе, поред тога што је кренуо интензивни инспекцијски надзор над ресторанима и кафићима, како би се видело да ли поштују све мере, папрене су и цене казни које их могу стићи.
Наиме, у затвореном простору не сме бити више од 30 људи, обавезно је ношење маски свих запослених све време, док гости могу да буде без истих док седе са столом, а мора се држати и прописано растојање од најмање 1,5 метара.
Казне за непоштовање оваквих мера могу бити 500.000 динара минимум. Како је нагласио министар здравља, Златибор Лончар, сигурно је да новчана казна неће бити испод те суме.
Власници су дужни да организују одржавање хигијене, дезинфекцију прибора и столова, обезбеде заштитна средства на столовима и у тоалетима, као и машинско прање посуђа.
Казна за запослене који не буду поштовали прописане мере креће се од 10.000 до 20.000 динара.
Они који не носе маске у јавном градском превозу или затвореном простору мораће да буду спремни да "искеширају" између 20.000 и 150.000 динара. Правна лица која не поштују прописане мере са рачуна ће издвојити од 50.000 до 2.000.000 динара.
Новчаном казном у износу од 50.000 до 2.000.000 динара казниће се за прекршај здравствена установа и друго правно лице ако не обавља дезинфекцију, дезинсекцију и дератизацију, а не испуњава прописане услове или не поступи по наређеним мерама и не узме обавезно учешће у сузбијању заразне болести и коришћењу одређених објеката, опреме и превозних средстава.
Одговорно лице у здравственој установи и другом правном лицу казниће се новчаном казном у износу од 30.000 до 150.000 динара. За прекршај казниће се оснивач приватне праксе, предузетник новчаном казном у износу од 50.000 до 500.000 динара.
За утврђен прекршај, казниће се физичко лице новчаном казном у износу од 20.000 до 150.000 динара.
Сви грађани Србије који уоче непоштовање превентивних мера то могу пријавити путем јединственог Контакт центра за инспекције и то посредством портала www.inspektor.gov.rs или позивом на број телефона 011/6350322.
КОРОНА И ДАЉЕ ПРИСУТНА У УСТАНОВАМА СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ: Вирус потврђен код 103 корисника и 47 запослених
ДИЈАБЕТЕС У ДОБА КОРОНЕ: Познати ендокринолог каже да постоји РАЗЛОГ ЗА ОПТИМИЗАМ
Министар Лончар са лекарима који су МЕСЕЦИМА НА ПРВОЈ ЛИНИЈИ ОДБРАНЕ ОД КОРОНЕ: Рекли су шта им је највише фалило
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Короном заражено још 95 особа, двоје преминуло
КОРОНА ПОПУШТА У БОРСКОМ ОКРУГУ: Мајданпек укинуо ванредну ситуацију, Бор недељу дана без заражених