АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА У СРБИЈИ: Сваки дан падају црни рекорди, једна бројка делује охрабрујуће, али да ли је заиста тако?
Још два црна корона рекорда јуче су пала.
Трећи талас корона вируса свакодневно обара рекорде када је реч о броју заражених, хоспитализованих, али и умрлих.
Ипак, постоји и бројка која је сада нижа у односу на претходна два удара вируса, а то је проценат смртности, али такав податак не треба да нас охрабрује, напротив, ситуација је заиста алармантна.
Рекордан број преминулих у једном дану од последица корона вируса, од почетка епидемије у Србији регистрован је јуче када је, нажалост, живот изгубила 41 особа.
ОД СУТРА СМО У "ПОСЛЕДЊЕМ КРУГУ ПАКЛА" Србија улази у ЦРНУ КОРОНА ЗОНУ - објављена упозоравајућа рачуница
ЧЕТИРИ ВРТИЋА ЗАТВОРЕНА У ЈАГОДИНИ! Чак 42 радника заражена короном, познато у каквом су здравственом стању ДЕЦА
У ЈЕДНОМ СРПСКОМ ГРАДУ ЗАРАЖЕНО 80 МЕДИЦИНАРА: Стигла помоћ из околних домова здравља
Још два црна корона рекорда јуче су пала - никад више заражних у једном дану - 7.579 и рекордан број људи у болницама - 6.597. Највише људи на ресираторима од почетка епидемије имали смо пре два дана - 225, јуче само два мање.
Док се број преминулих повећава, са друге стране проценат смртности све више опада и сада износи 0,93 одсто, на јучерашњи дан.
На први поглед, ако посматрамо само проценат смртности, ово делују као охрабрујуће, с обзиром на то да само углвном били на око 2,5 одсто, али ипак ситуација није ни мало наивна, а томе најбоље сведоче поређења са претходна два таласа.
Важни су и други показатељи
Како проценат смртности представља број умрлих у односу на број заражених важно је да у обзир узмемо и други параметар, односно број новооболелих од корона вируса који сада, у трећем таласу, достиже вредности и више од 7.500 за само 24 сата.
Поређења ради, укупан број заражених током првог таласа корона вируса износио је 11.227, преминуло је 239 лица, те је проценат смртности износио 2,13. У наредном, другом таласу, укупно је било заражено 21.181 особа, умрло је њих 494 па је проценат смртности износио 2,33 одсто.
До сада, у трећем таласу регистровано је укупно 108.200 заражених, а преминуло је 582 лица, те проценат смртности износи "само" 0,54 одсто.
И укупан проценат смртности се смањио, па сада гледајући за целу епидемију, према званичним подацима са сајта Covid19. рс износи 0,93
Зато је ова бројка сада једна велика варка, треба је узети са великом резервом, а оно што је најважни параметар колико је стање заправо алармантно говори податак да су нам болнице пуне и да обарамо све црне рекорде.
Колика је разлика између сва три таласа сведочи и графика професора Петра Кочовића, који је упоредио њихове параметре, а оно што такође, говори о јачини трећег удара јесте и број дана.
Трећи талас, до сада, најкраће траје, али бележи рекордне бројеве када су у питању сви други параметри, те нема сумње да је корона вирус у нашој земљи сада јачи него икад.
Иако је проценат смртности доста мањи, то ипак не треба да нас завара јер број новооболелих, хоспитализованих и умрлих расте из дана у дан.
Такође, повећава се и број лица на респираторима, где је према последњим подацима у болницама широм Србије смештено њих 223.
Када свим овим неславним рекордима које бележимо сваког дана додамо и предвиђања струке да је могуће ћемо на дневном нивоу бележити чак троцифрен број смртних случајева за дан,, јасно је да је ситуација и те како забрињавајућа.
Очекује нас троцифрен број умлих дневно
Поготово што је пројекција од пре два дана ишла на то да ћемо имати више од 50 смртних случјаве дневно, јуче 60, а јуторс већ више од 100.
Дакле, само за два дана дошли смо до тога да се очекује практично дупло више смрти.
- Број умрлих ће расти и то је потпуно математички јасно. То ћемо видети и у наредних пар недеља и тај број ће бити можда и троцифрен - рекао је у јуче на телевизији Прва епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон који је само вече пре рекао да се очекује око 60.
А само два дана раније, директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији (СЗО) је рекао да умирти 50 људи дневно, са чим се тада сложио и др Кон.
Дакле, још увек није време за опуштање већ за максимално поштовање епидемиолошких мера како би избегли остварење црних прогноза и даље обарање неславних рекорда.
А колико је ситуација аларманта, илуструје ситуација у Клиници за опекотине, пластичну и реконструктивну хирургију Клиничког центра Србије од јуче, само један дан пошто је ушла у ковид систем.
Биљана Ћертић из те Клинике рекал је јуче за РТС да су за неколико сати примљена 33 пацијента.
- Од тога само пет пацијената било способно да уђе на клинику на својим ногама. Остали су били транспортовани и то самим тим говори о тежини њиховог стања - истклаје Ћертићева.