АЛАРМАНТНО! ОПАСНОСТ ОД ПОВЕЋАЊА ЗАРАЗЕ: Ситуација је критична огласио се "Батут"
Пооштрене мере на снази.
Само у току јула регистровано је више од 100 нових случајева морбила, односно малих богиња у Србији, према најновијем извештају Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут". Од почетка године, а закључно са 31. јулом, морбиле су у нашој земљи потврђене код укупно 255 особа, што значи да је број новозаражених у јулу драстично скочио и да се опасан вирус све више шири! Убедљиво највише новооболелих је у Новом Пазару, скоро сви нови случајеви!
Током јула месеца регистровано је тачно 105 случајева морбила и то:
-92 случаја на територији Новог Пазара
-9 на територији Београда
-по један случај у Тутину, Убу, Новом Саду и Лозници.
Дакле, највећи број случајева регистрован је територији Рашког округа, у оквиру епидемије у Новом Пазару која је пријављена 7. маја ове године.
Највише заражених међу децом
Највећи број случајева (41,9 одсто), као и највише узрасно-специфична стопа инциденције регистровани су у узрасној групи од једне до четири године, при чему је већина оболеле деце у овој узрасној групи (98,1 одсто) била невакцинисана.
Компликција у виду упале плућа била је присутна код девет оболелих особа
Два случаја морбила потврђена су код деце из Републике Српске која су била хоспитализована у здравственим установама у Београду.
Подсетимо, према претходном извештају Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут", у Србији је до 7. јула регистрован 181 случај малих богиња, а до данас је укупно 255 случајева. Дакле, за месец дана, односно од 7. јула до 7. августа потврђена су 74 нова случаја.
Пооштрене мере још на снази
У Србији су и даље на снази пооштрене мере епидемиолошког надзора, које трају од 7. фебруара, а тако ће бити све до истека периода двоструке инкубације након последњег регистрованог случаја малих богиња.
Морбиле преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана.
Симптоми
После инкубације (период од момента уласка вируса малих богиња у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба) од 7 до 18 дана, долази до:
-појаве повишене телесне температуре
-секреције из носа
-кашља
-коњунктивитиса (водњикаве, црвене очи, отечени капци).
Набројани симптоми малих богиња трају 2 до 4 дана, после чега долази до:
-скока телесне температуре (преко 40°Ц)
-појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату
-оспе се потом шире на труп и екстремитете
-Оболела особа је заразна последњег дана инкубације (када је још увек без тегоба), 4 дана пре --избијања оспе и 4 дана након избијања оспе, објашњавају из Градског завода за јавно здравље.
Управо је то најопасније, јер особа шири вирус а да тога није ни свесна!
Компликације
Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су:
-запаљење плућа (пнеумонија)
-запаљење средњег уха
-дијареја
-запаљење мозга
-губитак вида
-Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном комликацијом долази до смртног исхода.
И даље немамо обухват вакцинацијом
Србија ни прошле, 2023. године није постигла обухват вакцинацијом MMR вакцином против малих богиња, заушки и рубеле од 95 одсто, колико је довољно да би се избегла епидемија. Обухват је за свега пар процената већи у односу на 2022. годину.
Подаци Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" показују да је у току прошле године постигнути обухват MMR вакцином у другој години живота износио 84,5 одсто, а пре уписа у први разред основне школе 91 одсто, што је недовољно.
Због пада колективног имунитета дошло је до епидемијског јављања морбила (након 20 година највећа епидемија у Србији са смртним исходима), које је током 2018. године утицало на повећање вредности обухвата у циљним групама у односу на 2017. годину, али не и у пропуштеним годиштима према Календару.
Извор: Србија Данас/Блиц