АПЕЛ ЗА АПЕЛОМ - Професор Кочовић УПОЗОРИО: Ево када можемо да очекујемо НОВИ ТАЛАС короне
Први пут од почетка епидемије нисмо ушли из таласа у талас, али то се лако може променити уколико се не вакцинишемо, упозоравају стручњаци.
Четврти талас короне може да почне већ средином јула уколико дође до наглог и константног раста заражених, упозорава стручњак за информационе технологије професор Петар Кочовић.
БИЗАРНА СЦЕНА У БЕОГРАДСКОМ БАСУ: Баба НАПАЛА момка у крцатом аутобусу, а његова реакција је РАСПЛАКАЛА
ОГЛАСИО СЕ ЂОРЂЕ ЂУРИЋ И ОБЈАВИО ДЕТАЉНУ ПРОГНОЗУ ВРЕМЕНА: Сутра стиже освежење, а онда следи нови топлотни удар
"ДЕЦА НАМ СЕ РАЂАЈУ СА РАКОМ" Др Грујичић изнела застрашујуће резултате истраживања о НАТО бомбардовању
Процене су да ће он свакако бити блажи, а дневно ћемо имати око стотинак нових случајева. Ово је иначе први пут од почетка епидемије да нисмо ушли из таласа у талас и да имамо затишје, али, упозоравају стручњаци, то се лако може променити уколико не поштујемо мере и одбијамо вакцинацију.
Према речима професора Кочовића, наредних 15 дана очекује се да и даље опада број новозаражених.
- Србија је пре четири дана изашла из трећег таласа короне, број заражених се сваки дан смањује, што зовемо "цеђење трећег таласа короне". Ово је први пут од почетка заразе да нисмо из једног таласа одмах ушли у други, јер имамо тренд опадања заражених. Према тренутним показатељима, око две недеље ћемо бити мирни. Међутим, уколико тада почне да расте број оболелих, извесно је да ћемо одмах ући у четврти талас. Али нема места за страх, јер ће бити знатно блажи него претходни и не очекује се да буде на хиљаде нових случајева дневно. Сада све зависи од нашег понашања и одзива на имунизацију - напомиње проф. Кочовић и додаје:
- За сада је добар тренд пада броја заражених и требало би да тако остане. Полако пада, али може да почне да расте. Зато је важно да се сада понашамо одговорно. Да водимо рачуна да је корона око нас и чека прави час да нас нападне. Да знамо да морамо да се вакцинишемо, јер то је једина заштита, чак и од нових сојева. У Србији је прву дозу вакцине примило око 40 одсто укупног становништва, а другу око 37 одсто. Очекујем да ће број имунизованих пред крај августа бити 44 одсто, а да ће у новембру бити 51 одсто и више. Крајњи циљ је да 28 дана буде нула заражених, када би се прогласио крај епидемије.
Молим грађане, пре свега младе, који су нам сада најслабија карика, да се вакцинишу како не бисмо страховали од нових мутација короне
Ана Брнабић
Он додаје и да смиривању епидемиолошке ситуације доприносе и ови летњи, сунчани дани.
- Укупни бројеви нам гарантују релативно добру ситуацију током лета, али и временска прогноза наредних дана. Прошле године није било сунчевих пега, а познато је да кад нема цикличне активности сунца, буде и епидемија. Уз појачану активност сунца и вакцинацију, у наредних шест до осам месеци може да дође до "чишћења" короне - открива саговорник.
И премијерка Србије Ана Брнабић сматра да само вакцинацијом можемо да сачувамо ову добру епидемиолошку ситуацију, јер у супротном преко ноћи све може да се отме контроли.
- Ми имамо лек против короне! Лек који једини може зауставити ову болест и заштити наше здравље. Имамо га и одређени број људи га не жели. Ја то не разумем. Ми другог решења немамо. Не само ми, нико у свету! Зато још једном молим грађане, пре свега младе, који су нам сада најслабија карика, да се вакцинишу како не бисмо страховали од нових таласа короне и мутираних сојева - упозорила је Брнабићева.
Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, каже да мали број новозаражених од коронавируса у нашој земљи охрабрује, али да само ако се у што већем броју вакцинишемо, можемо спремно дочекати јесен.
- По садашњем току епидемије коронавируса у Србији може се рећи да се иде ка враћању нормалним животним околностима. Велико "благостање" је то што Србија има све вакцине против коронавируса и због тога грађани то треба да искористе и да се вакцинишу. И поред великог процента вакцинисаних, може да се очекује нови талас епидемије након попуштања мера, како се то догодило у Великој Британији, али велика је вероватноћа да неће бити као пре. Оно што је сигурно јесте да јесен са собом доноси пораст респираторних инфекција - каже Кисић Тепавчевић.
Професор Кочовић је напоменуо да иако је вакцинација спас, и то лекари покушавају да објасне, увек постоји група људи која у јавности шири неистине и позива против вакцинације.
- Антиваксера је на светском нивоу око један посто, а код нас их има приличан број. Скептика је око 10 посто, што је у збиру са антиваксерима око 600.000 грађана у Србији. Скептици хоће да се вакцинишу, али чекају да виде да ли вакцина има нежељене ефекте. Србија у руралним срединама има доста невакцинисаних, као и по насељима у којима живе Роми, од којих многи немају лична документа - додаје саговорник.