АУУ! Број деце заражене короном порастао ЧЕТИРИ ПУТА, упозорење др Бјелице: Има их и више
Већ после недељу дана од почетка школске године вишеструко је порастао број деце позитивне на корона вирус и то углавном школараца, а у ковид амбулантама дешава се обрт - опада број одраслих ковид пацијената, а драстично расте број ђака.
Др Ненад Бјелица, директор Дома здравља "Др Симо Милошевић" у београдској општини Чукарица истиче да је у првој недељи септембра учетворостручен број позитивне деце.
- Летос смо имали до десеторо деце позитивно дневно, а сада их је око 50 дневно ПЦР тестом доказано позитивно. Четвороструко је порастао број заражене деце. А притом се не тестира баш свако дете које дође у дом здравља, лекари процењују које има симптоме ковида. Симптоми ковид позитивне деце су блажи и везани за горњи респираторни тракт, са ретким компликацијама. То су типични симптоми респираторне инфекције са фебрилним или субфебрилним стањима, тј. повишеном или једва повишеном температуром - наводи др Бјелица и додаје да нема података да је иједно дете које је послато на тријажу у Дечју болницу "Др Драгиша Мишовић" и задржано на болничком лечењу.
УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: Нова врста вируса у Србији - симптоми личе на грип, али су последице МНОГО ТЕЖЕ
КОНАЧНО ОТКРИВЕН "КЉУЧ" ЗА КОНТРОЛУ КОРОНЕ! Стручњаци поделили сјајну вест - ево шта је у питању
ПЛАНИРАТЕ НА ЛЕТОВАЊЕ У СЕПТЕМБРУ? Ево каква ће бити ковид правила у Грчкој
Истовремено док је полазак у школске клупе напунио педијатрију дома здравља, у ковид амбуланти за одрасле у Железнику бројке лагано падају.
- Куризитет је да имамо линеаран пад у ковид амбуланти, смањен је и број првих прегледа и број позитивних у односу на број прегледаних. Није то неки драстичан пад, али свакако је од почетка септембра у благом свакодневном опадању број пацијената у ковид амбуланти - истиче др Бјелица.
Почетак школске године био је и разлог да епидемиолози београским школама пошаљу посебна упутства за поступање у случају да неко у одељењу буде заражен. Ђаци позитивни на ковид треба да буду у кућној изолацији седам дана, а по истеку исте да од надлежног педијатра, који ће их прегледати, добију потврду да могу да се врате у школску клупу.
У одељењу у ком је заражени ђак препоручено је да сви ученици носе маске целодневно, а посебно током часова, пет дана од последњег дана боравка позитивног ученика у школи. Такође, неопходно је и појачати мере личне хигијене, а посебно прање и дезинфекцију руку.
Учионица се чисти свакако, а све површине које се често додирују - клупе, столице, прекидачи, кваке на вратим аи прозорима, чивилуци, ормарићи... особље школе треба да дезинфикује средством на бази алкохола.