Балкан страхује од набујалих река: Ово су критичне тачке на којима може да дође до ПОПЛАВА (МАПА)
У Србији први на удару Шабац
Убрзано топљење снега и велика количина падавина протеклих дана изазвали су пораст водостаја неколико великих река у региону!
Прочитајте и:
Србију највише забрињава водостај Саве, а ситуација је посебно озбиљна код Шапца. Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић навео је да се стање реке Саве код Шапца посебно прати и да ће вероватно током данашњег или сутрашњег дана бити спроведена ванредна одбрана од поплава.
Водостај Саве већ неколико дана забрињава и Београђане.
У зони Куле Небојше из предострожности је забрањено паркирање возила. Од данас је под водом и бициклистичка стаза око марине на Ади Циганлији. Сојеницама око два београдска моста на Дунаву већ данима је могуће прићи само чамцем.
Водостаји Дунава и Саве ће до петка готово извесно пребацити границу редовне одбране од поплава. На територији града тренутно је на две локације проглашена редовна одбрана од поплава. Једна је локација код Куле Небојша, а друга пепелиште код ТЕНТ-а где су већ постављени џакови са песком.
Озбиљна ситуација је такође у долини Велике Мораве где водостаји неколико река расту из дана у дан. Ресава је у атару села Суботица поплавила једну кућу и око 20 хектара ораница, а водостај је код манастира Манасије од јуче порастао за 70 центиметара! Најдужа десна притока Велике Мораве је иначе 2014. године изазвала катастрофалне поплаве у Свилајнцу и околини!
Водостај Велике Мораве такође константно расте. Код Варварина је данас измерено 140 центиметара, што је за 23 центиметра веће од јуче. У порасту је и водостај реке Лугомир која је Јагодину поплавила 2014. године.
Због раста водостаја Саве у појединим деловима Хрватске већ данима је ситуација алармантна.
Сава је код Јасеновца јутрос у четири часа опет пробила вишедеценијски рекорд јер је водостај реке био на 928 центиметара. То је за 21 центиметар више од историјског максимума из 1970. године, а стручњаци су проценили да би могла да нарасте за додатних 20 до 30 центиметара.
Купа је на подручју Лекеника почела полако да опада па се водени талас Купе данас сели према Сиску где је јутрос уведена ванредна ситуација одбране од поплава на подручју реке Одре. Насеља око Сиска уз Купу и Одру једва су одбрањена од поплава, а херојски чин, како преносе хрватски медији, извели су рониоци који су у екстремним условима спречили урушавање насипа код Танца на Уни на поплављеном подручју.
Рониоци су развукли десет цирада дугих десет метара и широких четири метра са стране насипа изложеног води. Тако су га ојачали и зауставили продирање воде и могуће потпуно урушавање насипа. Након тога рониоци су се упутили километар даље како би на још једној критичној тачки припремили могућу санацију.
Сава на сисачком подручју тренутно расте малтене центиметар по сату. Многе деонице путева су и даље затворене. Хрватски метереолози су за данас најавили врх плавног таласа.
На подручју општине Србац у Републици Српској река Сава је јутрос достигла чак 985 центиметара што је малтене за пола метра виши водостај од ванредних мера одбране од поплава.
Начелник општине Србац Млађен Драгосављевић рекао је да је ситуација сложена. У насељу Кобаши дошло је до заплављивања неколико кућа, а у Бајинцима вода прети да поплави поједина домаћинства. Локално гробље и црква већ данима се налазе под водом.
У Градишци је водостој Саве током ноћи растао и сада износи 868 центиметара. Начелник општине Градишка Зоран Аџић је рекао да водени талас који ће током дана стићи из Јасеновца може угрозити савски насип и Градски кеј. Екипе Цивилне заштите су на терену и пружају помоћ угроженом становништву у 40 домаћинстава која су заплављена у небрањеном делу реке Саве.
На подручју Козарске Дубице екипе су ноћас успеле да санирају део пробијеног насипа на реци Моштаница на ушћу са Уном. Урађен је потпорни зид који штити насип од даљег пуцања. Због изливања реке у прекиду је саобраћај на магистралном путу Козарска Дубица-Градишка.
У Приједору су и даље на снази редовне мере одбране од поплава, а додатни проблем представљају активирана клизишта. Због изливања Сане обустављен је саобраћај на путу Урије-Шућа.
У Црној Гори највише прети водостај у Ријеци Црнојевића који константно расте.
Река је још пре неколико дана поплавила шеталиште и продрла у приземља кућа близу шеталишта. Из Центра за ванредне ситуације су казали да воде Јадранског слива показују тенденцију раста. Такође је у порасту и водостај Скадарског језера и у појединим приобалним насељима стање је критично.
Према подацима Општинског тима за ванредне ситуације угрожени су Ријека Црнојевића, Додоши и Жабљак Црнојевића.
Припадници Службе за заштиту и спасавање апеловали су на грађане да предузму превентивне активности како би заштитили материјална добра и да обезбеде храну и пиће.