ОГЛАСИО СЕ ТИОДОРОВИЋ УОЧИ СЕДНИЦЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Епидемиолог открио да ли ће бити попуштања ковид мера!
Седница Кризног штаба биће одржана у уторак, али медицински део, по свему судећи, сматра да још увек није тренутак за попуштање мера.
Према речима епидемиолога Тиодоровића, с једне стране је добро што је лепо време, што људи шетају, али уједно је то и ризик - нема физичке дистанце, нема маски, а ту су још и кућна окупљања и журке.
PlayStation и Xiaomi на поклон - погледај колико је једноставно да их узмеш
КО ЈОШ БРИНЕ О КОРОНА ПРАВИЛИМА ЕУ: Комшије званично одобриле примену руског Спутњика В
Огласио се др Тиодоровић након вести да се за Сретење враћамо у нормалу: Открио шта је у плану!
- Морамо рећи и подсетити да ми имамо измеду 1.600 и 2.000 новозаражених, што је висок број, а ситуацију можемо назвати "стабилно лошом" . Дакле, није то добро, али су бројеви ту негде и далеко је боље од онога када смо имали 4.000 па и до 10.000 заражених по дану. Много спорије иде опадање него што смо очекивали јер смо прошли доста добро током празника, али нема неког значајног пада и ако бисмо попустили са мерама, то би било ризично - каже члан Кризног штаба за борбу против ковида 19.
Према речима професора Тиодоровића, морамо се и даље придржавати мера како не би дошло до скока јер нам је сада стабилност по броју заражених битна и због вакцинације која је у току.
- Вакцинација је у току, а људи морају да буду здрави када се вакцинишу, то је још један разлог. Објективно гледајући, морамо се придржавати мера које ће нам омогућити да задржимо колико толико повољнију ситуацију Па и та утакмица која је близу, она би била велики подстицај за повећање броја оболелих. Ми смо сада имали један благи талас који је дао повећање, а то је повратак људи са зимовања, школа је почела, све је профункционисало. Онда се то смирило, али још увек није број повољан како би требало да буде. Треба да се спустимо макар на троцифрен број и да будемо сигурнији да имамо опадајући тренд, а ми то сада немамо - каже професор Тиодоровић.
ВАКЦИНАЦИЈА ПА СВАДБЕ И ЛЕТОВАЊА
Многи парови отказили су славља током прошле године, али и летовања због епидемиолошке ситуације. Да ли је реално размишљати о свадбама и годишњим одморима?
- Уколико се испоштују мере све до краја пролећа, а вакцинација буде у истом периоду спроведена макар код два милиона становника Србије, онда ће бити могуће размишљати и о томе - каже професор Тиодоровић.
Релаксираније мера је пожељно из економских разлога, нарочито угоститељима, али ако би се са мерама попустило у овом тренутку, питање је шта би се десило са епидемолошком ситуацијом и да ли би дошло до већег скока новозаражених.
Лекарски део Кризног штаба је, по свему судећи, ипак за још мало стрпљења
- Услужне делатности су у тешкој ситуацији и ми разумемо да је њима потребно да мере буду релаксираније, али је у овом тренутку важно одржати да бројеви не расту. Пазите, иако се ограничава рад ресторана и кафића, људи седе унутра без маске, мачи, то је један разлог, с друге стране, не држи се физичко одстојање ни напољу, дакле има окупљања. Да није тог кућног окупљања и тих кућних журки, ми бисмо имали број 500. Рецимо, Београд је велики град, у просеку има око 1.000 разних окупљања у току дана, а ти људи не схватају колико је то опасно. Па када помножимо са бројем људина неком скупу ви имате свакога дана и 20.000 људи у ризику. Људи морају да буду свесни да је у доба епидемије свако окупљање ризично. Када смо празнике били дисциплиновани, када је било мањих кретања, бројеви су одмах почели да падају, а онда опет све по старом. Само још мало стрпљења, мало дисциплине, у току је вакцинација, па хајде да будемо сложни и одговорни како би нам свима било боље и лакше - поручује професор Тиодоровић.