БИЋЕ УЧИЊЕНО СВЕ ДА ВАКЦИНЕ БУДУ БЕЗБЕДНЕ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Стручњак из Агенције за лекове саопштио детаље
Једно је шта причају компаније, а друго је провера
Агенција за лекове примила је од неколико компанија документацију за регистрацију нове вакцине против ковида у Србији. Павле Зелић из ове агенције одговорио је на неколико питања која највише занимају грађане Србије: када се може очекивати да вакцина буде одобрена, шта све пише у достављеним папирима, да ли ће Србија бити међу првим земљама света које ће спровести вакцинацију?
Позови Mozzart асистента – уплати аванс са кућног прага!
КАКО СТИЋИ ДО НОВЕ КОВИД БОЛНИЦЕ У БАТАЈНИЦИ? Доносимо вам одговоре на десет најчешћих питања о њој
БОЛНИЦЕ У ПРОКУПЉУ ПРЕД ПУЦАЊЕМ: Ситуација веома тешка, притисак пацијента на здравствену установу је велики
- Важно је да све буде јасно. Стгла је документација за Фајзерову вакцину, десетине хиљада страна, цео развој од почетних фаза, а исто очекујемо и за Спутњик вакцину. За њу су већ стигли узорци. Битно је да кренемо у процедуру. Ово је велика привилегија и престиж, да то гледају српски стручњаци. Многе земље Европе чекају одлуку ЕУ агенције - каже Зелић.
- Једно је шта причају компаније, а друго је провера. Учинићемо све да будемо максимално ефикасни, а да ни један сегмент не угрозимо, док не будемо сигурни да су вакцине које добију дозволу ефикасне и безбедне.
- Истакао бих рад наше националне лабораторије. Желимо да видимо да је вакцина која је стигла до нас безбедна. Морамо уверити грађане да је вакцинација неопходна, а да су вакцине безбедне.
- Вакцине нису почеле ове године да се развијају од почетка, већ су постојале платформе због ранијих епидемија, и развој нових вакцина се заснива на постојећим истраживањима. Причамо о неколико врста различитих приступа и начина израде. То не треба да нас плаши, иако је увек при свакој новини постојала бојазан људи. Али ово је доказ да је наша цивилизација способна да се избори са оваквом пандемијом. Цела научна заједница ради да победи пандемију - одговорио је Зелић на питање "да ли је могуће да се вакцина тако брзо нађе?"