БОЛЕСНИ ПАТРИЈАРХ РЕЧЕ: Ако желите пастира, бирајте Павла - Србија слави двојицу мученика
Српска православна црква данас слави Светог Павла Исповедника и Преподобног Варлама Хутинског
Свети Павле Исповедник патријарх Цариградски
Када блажени Александар патријарх лежаше на самртној постељи, питаху га ожалошћени верни, кога оставља после себе за архипастира стаду словесном Христовом? Тада им болесни патријарх рече: "ако желите имати пастира, који ће вас учити и који ће вам врлинама сијати, изаберите Павла; ако ли желите имати само личита човека и споља украшена, изберите Македонија”. Народ изабра Павла. Но то не би право јеретицима аријевцима, и не би право цару Констанцију, који у то време беше у Антиохији.
ХИТНА ПОМОЋ И ЛЕКАРИ У ШОКУ: "Не знам шта се дешава, и ми смо зачуђени" Људи мортус пијани током радне недеље!
ДЕЦА КОЈА СУ МАЛТРЕТИРАЛА ПРОФЕСОРКУ БИЋЕ КАЖЊЕНА! Могуће избацивање из школе - огласио се министар Ружић
ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА ЗА АРАНЂЕЛОВДАН: Домаћини праве велику грешку, а да нису ни свесни
И ускоро Павле би низложен, и заједно са св. Атанасијем Великим избеже у Рим, где их обојицу папа Јулије и цар Констанс лепо примише и у њиховој православној вери подржаше. По писму цара Констанса и папе би Павле враћен на свој престо, али кад умре цар Констанс, аријевци дигоше главу, и протераше патријарха православног у Кукуз у Јерменији.
У прогонству св. Павле служећи једанпут св. литургију би нападнут од аријеваца и удављен омофором, 351. год. У време цара Теодосија 381. год. мошти његове пренесене у Цариград, а 1236. год. у Венецију, где се и сад налазе. Његови љубљени клирици и секретари Маркијан и Мартирије пострадаше ускоро после свога патријарха.
Преподобни Варлам Хутински
Преподобни Варлам Хутински чудотворац. Рођен и васпитан као хришћанин у великом Новгороду. По смрти својих родитеља замонаши се и предаде тешком подвигу. Основа манастир на обали реке Волхове, на месту где му се показа светлост небеска. За живота и по смрти велики чудотворац, прозирући у тајне људске, изгонећи духове нечисте, и лечећи све болести на људима.
Слуга кнеза Василија Васиљевича беше тешко болестан, те умоли да га однесу на гроб св. Варлама.
Још нареди, да ако би уз пут и скончао, да га мртва носе к светитељу. Тако се и догоди. Он умре на путу, и однеше га мртва у манастир, где оживе, и устаде, и поклони се гробу светитеља. 1471. год. цар Иван Грозни нареди, да откопају гроб светитеља. Тек што су почели откривати, дигне се пламен из гроба и букне уза дуварове цркве.
Цар се толико уплаши, да побегне из храма, и у хитњи заборави свој штап, који се и до дан данас чува крај гроба светитељева. У спомен овога чуда празнује се св. Варлам поново у петак после Недеље Свих Светих.
Спомен падања пепела из ваздуха
Ово се догоди у Цариграду 472. год. за време цара Лава Великог и патријарха Генадија.