Исповест Владимира који има болест рибље крљушти: Сви се склањају од мене, кажу заразан си, а ја само имам псоријазу!
Од ове кожне болести обољевају и мушкарци и жене
Људи оболели од псоријазе често су одбачени у друштву услед заблуде да је ова кожна болест заразна, а додатно им борбу са болешћу отежава и немогућност да добију адекватне и савремене терапије које се користе широм света.
Прочитајте и:
- Сазнао сам да имам псоријазу са неких 25 година и то је био јако велики шок за мене, пошто сам знао да је псоријаза једна тешка хронична болест за коју тренутно нема лека. Конкретно ја што сам доживео је да изведем дете у парк, да је парк препун и да нема места где да се седне на клупу, а да ја једноставно сам седим. Људи се склањају јер не знају да псоријаза није заразна. Колико год да сте јаки не можете да се одбраните од тога. Колико год изгледа да сам јак дешава се да утонем у депресију - каже оболели од псоријазе Владимир Кецић.
У Медицинској енциклопедији Националног института за артритис, мишићно-коштане и кожне болести Сједињених Америчких Држава истакнуто је да псоријазу као кожну болест карактерише појава специфичних мрља ружичасте боје, прекривених белим љуспицама, које се јављају на трупу, лактовима, коленима и темену. Промене се могу јавити и у виду малих тачкица разасутих по кожи или у облику црвенила испод пазуха, на мушким и женским гениталијама, шакама, стопалима и ноктима.
- Псоријаза је хронична болест и не може се очекивати излечење псоријазе кроз неколико дана или месеци, али се псоријаза може врло успешно контролисати уз добру сарадњу лекара и пацијента и употребу одговарајућих средстава за лечење. Процењује се да преко 150 000 људи у Србији има псоријазу, на срећу мали број има тежу форму псоријазе - наводи председник Удружења дерматовенеролога Србије др Жељко Мијушковић.
Од псоријазе обољевају и мушкарци и жене. Најчешће се јавља у периоду између 15 и 25 година старости. На настанак псоријазе утичу фактори попут стреса, траума, конзумације алкохола и цигарета, гојазност, климатски услови, вирусне инфекције, али до псоријазе може доћи и без утицаја ових фактора. Пацијенти оболели од псоријазе имају шансе да уз псоријазу оболе и од неких других болести.
Површине захваћене псоријазом могу бити ограничене на неколико мрља које се перутају, а могу захватити и велике површине коже. Благи облик псоријазе може бити неугодан, а тежи облици могу бити веома болни и могу онеспособити оболелог да обавља свакодневне активности.
- Око 10% укупног броја оболелих од псоријазе, односно 15 000 људи у Србији има тешку форму псоријазе, када болест обухвата велику површину коже, преко 90% површине коже или се рецимо јавља на зглобовима, што такође спада у тешку форму псоријазе. Такву форму прате такозване придружене болести, то су управо болести које остављају тешке последице него само оно што видимо на кожи. Већа је придруженост са гојазношћу, повећаним нивоом масноћа у крви, а самим тим је повећан ризик од настанка метаболичког синдрома, све то заједно доводи до повећаног крвног притиска - каже дерматолог Клиничког центра Србије др Мирјана Милинковић.
Псоријаза није заразна болест и не може се пренети другим особама, ни директним контактом, ни капљичним путем, али ни сексуалним контактом. Поједини припадници друштва и даље су у заблуди да је псоријаза заразно обољење. То је разлог избегавања оболелих и њихове изолације из друштва, што код болесника доводи до повлачења, несигурности, депресије и стварања осећаја ниже вредности.
Од псоријазе могу оболети сви. Неке од славних личности нису скривале да су у неком тренутку живота оболеле од псоријазе. Тако псоријазу има ријалити звезда Ким Кардашијан, као и њена мајка Крис Џенер, манекенка Кара Делевињ, али и певачица Бритни Спирс.
Републички фонд за здравствено осигурање на листу одобрених лекова није уврстио лекове који се користе у Европи за лечење псоријазе, као ни могућност употребе биолошких лекова и биолошке терапије за оболеле од псоријазе. На српском тржишту велики је број алтернативних препарата и лекова који се користе за лечење псоријазе. Неки од њих су на биљној бази, тако да углавном умирују отеклине и ужарена места оболелима. Иако неки од препарата који се могу наћи у слободној продаји без препоруке Републичког фонда за здравствено осигурање помажу и ублажавају сипмтоме псоријазе, неадекватна терапија и непроверени препарати могу довести и до погоршања стања.
- У алтернативној, као и у званичној медицини понекад и плацебо може да има резултате. У фитотерапији има свега и свачега, нешто од тога помаже, било да су чајеви или креме на бази биља, али у великом броју случајева они немају позитиван ефекат. Било је чак случајева када су пацијенти користили мелеме од којих им је кожа још више букнула. Терапија рибицама је популарна, али рибице гризу и скидају задебљања са коже, али не лече болест. Здрав начин исхране и употреба биљака помажу, јер не постоји универзалан лек који свима одговара - каже дерматовенеролог Предраг Мајцан.