БОРБА за превласт у СПЦ: Интересне групе бирају патријарха?!
Последње недеље априла почиње традиционално пролећно заседање Светог архијерејског сабора у Пећкој патријаршији
Ако на предстојећем заседању Сабора Српске православне цркве буду усвојене измене црквеног устава, постоји могућност да ће заправо интересне групе унутар СПЦ бирати патријарха, сматра верски аналитичар Драшко Ђеновић. Наиме, последње недеље априла почиње традиционално пролећно заседање Светог архијерејског сабора у Пећкој патријаршији, а главна тема су предложене измене црквеног устава.
Прочитајте и:
Главне промене, које је предложила комисија којом је председавао митрополит црногорско-приморски Амфилохије, тичу се начина избора патријарха, његове титуле и промене званичног назива СПЦ. Предлог је да се процедура за избор поглавара СПЦ поједностави тако што ће се он бирати тајним гласањем уз обавезну двотрећинску већину уместо апостолским жребом као досад.
- Код нас је принцип апостолског жреба прихваћен управо како се политика не би мешала у избор патријарха. У СПЦ патријарх се бира једном и на том месту остаје доживотно. Ако прихвате измене, онда ће се патријарх бирати гласањем, односно људски фактор ће имати много већу улогу у избору, посебно јер постоје интересне групе. Већа група ће победити - објашњава Ђеновић. Он наглашава да патријарх Иринеј не подржава ове измене.
- Њему је сигурно јасно да постоје бројне интересне групе које би се тако бориле за превласт у Цркви. Те групе су религијске и политичке. Српска православна црква је велики систем, она има моћ и финансије и разумљиво је зашто многи желе да на њеном челу имају "свог човека". Ако, рецимо, неки патријарх стане иза политичког кандидата, то доноси много поена. Нисам сигуран да ли су неке од група изван СПЦ, али унутар наше цркве сигурно постоје разне струје којима би ово ишло у прилог - каже Ђеновић.
Како предвиђа Нацрт новог устава, званичан назив Српске цркве убудуће ће бити Српска православна црква - Пећка патријаршија, 13 постојећих епархија ће постати митрополије, а изабрани кандидат ће се звати "архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српских и поморских земаља".
- Могуће је да новим називом Црква даје до знања да је Косово неодвојиви део Србије, па тако и СПЦ. Ипак сматрам да би много већи ефекат од назива имало премештање седишта патријарха у Пећку патријаршију - истиче наш саговорник.