БРАВО ЗА НАШЕ КАРДИОЛОГЕ! Први пут у Србији уграђен "кишобранчић" који регулише притсак
Договорено је да се најтежим пацијентима у овој години угради десет ових уређаја и да ова процедура постане редован програм Института "Дедиње"
Први пут у региону, а трећи у Европи, специјалисти Института "Дедиње" пацијенткињи су помогли посебним регулатором протока крви у срцу.
Урнебес у јутарњем програму! ДР КОН ЗБУНИО ГЛЕДАОЦЕ И ВОДИТЕЉКУ: У коју руку сте примили вакцину? (ВИДЕО)
НИШКИ "КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР" ДОБИЈА НОВО ИМЕ: Влада Србије изгласала промену назива
Упркос вирусу корона увођење савремених светских процедура у српску кардиологију и кардиоваскуларну хирургију остаје и даље једно од приоритетних опредељења специјалиста у Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње". У складу с амбициозном визијом која значи одржавање угледа и статуса, у институту је први пут у Србији и региону, а трећи пут у Европи, примењена нова, савремена процедура у оквиру које је имплементиран регулатор атријалног протока (енглеска скраћеница АФР).
У стручном тиму који је спровео ову процедуру били су интервентни кардиолози др Михајло Фаркић и др Драган Топић, електрофизиолог др Милосав Томовић, ехокардиографер др Слободан Томић и анестезиолог др Никола Ђукановић, као и тим медицинских сестара и техничара. Прва АФР процедура урађена је шездесетдвогодишњој пацијенткињи из Беле Цркве, која се након ове успешно обављене интервенције одлично осећа.
Имплантат ће допринети бољем квалитету живота пацијената с урођеном плућном хипертензијом и притиском насталим као последица срчане слабости, чиме ће им знатно бити олакшане тегобе, побољшана физичка издржљивост и повећан степен преживљавања.
- Уз помоћ балона направимо мали прорез на прегради која раздваја леву и десну преткомору и у тај прорез ставимо специјални "кишобран" који у себи има мали отвор, који омогућава пребацивање крви из десне у леву преткомору и тако доприноси смањењу крвног притиска у срчаним шупљинама. Уградња регулатора атријалног притиска од изузетне је важности за тако тешке пацијенте код којих нерегулисан притисак наглим падом може довести и до смртног исхода. После ове интервенције пацијент може да поднесе јачи физички напор - објаснио је др Михајло Фаркић, интервентни кардиолог и водећи члан тима.
Увођење нове процедуре спречава угрожавајући пад крвног притиска тако што руке лекара направе вештачки отвор између десне и леве преткоморе и на то место, помоћу катетера, поставе поменути уређај који регулише атријални проток крви. То је једна врста мрежице, односно "кишобранчића", како то лекари воле да кажу, који сам регулише проток крви из десне у леву преткомору, тако да болесницима који имају повишен притисак у плућима сам апарат регулише колико крви ће прећи из десне у леву преткомору.
- Ова интервенција захтева тимски рад, јер прелазимо из десне у леву преткомору, а то је врло осетљив део процедуре јер се ради посебним уводницима и дугачким иглама, па су неопходне искусне руке електрофизиолога - рекао је др Милосав Томовић, специјалиста електрофизиологије.
- За извођење ове веома осетљиве интервенције потребна је велика прецизност, па је немогуће извести без велике помоћи такозваног трансезофагусног ултразвука - додао је доцент др Слободан Томић. Интервенција се ради у аналгоседацији, стању у којем је пацијент успаван, али дише сопственим плућима, а анестезију је водио др Никола Ђукановић.
- Интервенција са свим припремама траје мање од сат времена а с овом процедуром у наредном периоду требало би да упознамо колеге из других медицинских центара - казао је др Драган Топић, интервентни кардиолог.
За пацијенте је врло важно да се зна да је са Републичким фондом здравственог осигурања договорено је да се најтежим пацијентима у овој години угради десет ових уређаја и да се ова процедура уврсти у редован програм Института "Дедиње", сазнаје се од саговорника.