БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ РАСТЕ, АЛИ ЈЕДНА ЧИЊЕНИЋА ЈЕ ОХРАБРУЈУЋА: У Драгиша Мишовић оптимистични иако је трећи талас на врхунцу
"Мишовић" тренутно ради у двојном режиму - у једном делу болнице збрињавају се ковид пацијенти
Повећава се број ковид пацијената у КБЦ Драгиша Мишовић, а директор те здравствене установе проф. Владимир Ђукић каже да је у болници тренутно на лечењу и 11 деце и седам мајки, а повећан је и број интубираних пацијената и пацијената у интензивној нези.
ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА БЕЛОГЛАВЕ СУПОВЕ НА ПЕШТЕРУ: На хранилиште током године изнето 20 тона анималног отпада (ФОТО)
"ПРИНЦЕЗА ОД ЗНАЊА" ТРАЖИ ПОСАО! Позната водитељка квиза "Потера" остала без запослења и живи од помоћи бироа
Повећава се број пацијената: У ужичкој болници троје пацијената у ТЕШКОМ СТАЊУ
Истиче да су деца иначе генерално здрав део популације, кад је реч о корона витусу.
"Мишовић" тренутно ради у двојном режиму - у једном делу болнице збрињавају се ковид пацијенти, а у другом делу лече пацијенти који болују од неких других болести, онколошки пацијенти, затим пацијенти који захтевају неодложне хируршке интервенције.
Др Ђукић каже да ће изградња две ковид болнице, у Батајници у Београду, и у Крушевцу, са по 1.000 кревета, смањити притисак на остале здравствене установе, као и да ће моћи да се посвете нон ковид пацијентима.
- Здравствени систем је ојачан. Људи су схватили да имамо озбиљно здравство, мислим да ћемо уз нове болнице које се праве за ковид, у Крушевцу и Београду, моћи да одахнемо - навео је он.
- Мислим да смо извукли поуке из свега и да смо стратешки направили значајан искорак у функционисању здравственог система - навео је он и додао да данас сви здравствени системи у свету функционишу на граници издрживости, а да је Србија схватила да здравствени радници нису вишак.
- Држава је нашла начин, људима који су били у шестомесечном периоду ангажовани у ковиду део финансијске надокнаде исплаћен је. Уз свакодневне похвале председника Вучића, најзад је враћен дигнитет здравственим радницима, враћено је поштовање према људима који свакодневно изгарају на послу - рекао је он.
Истакао је и велики значај људи који нису здравствени радници- спремаче, куварице, интжењери, ИТ техничари.
Пошто многе здравствене установе раде у двојном режиму, велика је потреба за сестрама и техничарима.
Ђукић је појаснио да су у међупростору, када је било мање ковид пацијената урадили дообуку, доспецијализацију сестара и лекара који ће се бавити лечењем у интензивној нези - "интензивиста".
- Уписаћемо целу групу младих лекара на постдипломске студије интензивне медицине на Медицинском факултету, тако да ћемо имати интензивисте и у респираторној јединици и у коронарној јединици - каже Ђукић.
Са више оптимизма, како је рекао, чека се и пролеће, за када је најављен долазак вакцине против ковида.
- А до пролећа озбиљност, организованост и изгураћемо - рекао је Ђукић.